Czternasta emerytura termin wypłat
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 19 Grudnia 2020

Wiemy już, kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura. Minister niemal potwierdziła wypłaty

Czternasta emerytura ma za zadanie wspomóc tylko najbiedniejszych seniorów, dlatego wyznaczono przy niej próg dochodowy. To już kolejne obiecane świadczenie dla starszych osób. Wiadomo, kiedy będą pierwsze wypłaty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy planowane wypłaty czternastej emerytury,
  • Co może potencjalnie wypłynąć na opóźnienie świadczenia,
  • Ile wyniesie czternasta emerytura.

Wiadomo, kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura

Czternasta emerytura jest częścią ustawy, która wciąż przechodzi proces legislacyjny. Rząd zdążył złożyć już projekt, a na początku 2021 roku pracę nad nim mają rozpocząć komisje sejmowe. Mimo że do uchwalenia przepisów długa droga, ogłoszono już daty wypłat.

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, zapowiedziała wypłaty czternastej emeryturyna czwarty kwartał 2021 roku. Ponadto zagwarantowała, że rząd zabezpieczył już środki w budżecie na realizacje świadczenia.

W związku z tym, że proces legislacyjny może się przedłużyć, a ustawy czasem trafiają do tzw. zamrażalki sejmowej, powstały obawy, czy termin zostanie dotrzymany. Maląg w rozmowie z Polskim Radiem uspokoiła seniorów zapewniając, że rząd zadba o terminową wypłatę czternastej emerytury.

- Tak jak powiedziałam, projekt tej ustawy, który był procedowany na Radzie Ministrów, czeka teraz na prace w Sejmie, już jest skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a więc zapewne w pierwszym kwartale 2021 roku będzie procedowany, tak że nie ma niebezpieczeństwa - mówiła szefowa MRiPS.

46 proc. badanych planuje zakup auta w 2021 roku. Co czwarty zrobi to inaczej, a ty?46 proc. badanych planuje zakup auta w 2021 roku. Co czwarty zrobi to inaczej, a ty?Czytaj dalej

Choć to powinno uspokoić emerytów, warto wspomnieć jeszcze o słowach minister, które zdają się przeczyć zapewnieniom rządu. Maląg stwierdziła, że świadczenie będzie realizowane na czas "jeżeli wysoka izba nie wniesie żadnych poprawek". Jeśli więc Senat złoży poprawki (a tego nie można wykluczyć), proces legislacyjny prawdopodobnie się wydłuży.

Ile wyniesie czternasta emerytura?

Czternasta emerytura ma na celu wyrównanie świadczeń najbiedniejszych seniorów do krajowej średniej. Jak powiedział wiceminister MRiPS Stanisław Szwed, wysokość świadczenia wyniesie 1300 zł brutto. Nie wszyscy ją jednak dostaną.

- Czternasta emerytura trafi do tych osób, które otrzymują niższe świadczenia, stąd mniejsza liczba uprawnionych niż w przypadku trzynastej emerytury. Zależy nam, by tym osobom żyło się lepiej, stąd decyzja o dodatkowym wsparciu finansowym - mówiła minister Maląg.

Pełną czternastą emeryturę otrzymają tylko ci emeryci, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto miesięcznie. W przypadku, gdy ktoś otrzymuje wyższą emeryturę, przy "czternastce" będzie stosowana metoda "złotówka za złotówkę".

To znaczy, że jeśli miesięczne świadczenie seniora wynosi 3100 zł brutto, to próg do czternastej emerytury został przekroczony o 200 zł. Dlatego świadczeniobiorca dostanie 1100 zł brutto "czternastki". Ani grosza z czternastej emerytury nie zobaczą seniorzy zarabiający miesięcznie 4200 zł brutto i więcej.

Jak pisze TVN24, koszty projektu czternastych emerytur w 2021 roku mają wynieść ok. 10,6 mld zł. Według szacunków, pieniądze otrzyma 9,1 mln emerytów i rencistów (z czego 7,9 mln otrzyma je w pełnej wysokości).

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Przeciek na koncie minister, Komisja nabrała wody w usta. Ujawniono prawdziwe ceny szczepionek
  2. Już pewne, prezydent podpisał. Wielu Polaków załapie się na dodatkowe 1500 zł od rządu
  3. Godzina policyjna w sylwestra to nie wszystko. Grzywna 1 tys. zł czeka za jeszcze jedną rzecz

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News