BiznesINFO.pl

biznesinfo

Senat zdecydował w sprawie ustawy dot. głosowania korespondencyjnego. Co teraz?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Głosowanie Senatu

Senat głosował w sprawie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku. Projekt ustawy stworzony przez Prawo i Sprawiedliwość został uchwalony przez Sejm 6 kwietnia z inicjatywy PiS, teraz jednak został odrzucony przez Senat. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się 50 senatorów, przeciw było 35. Od głosu wstrzymała się jedna osoba. Co teraz? Sprawa majowych wyborów wciąż nie jest jasna. Teraz stanowisko to trafi do Sejmu. Według planów partii rządzącej wybory prezydenckie miałyby się odbyć 10 maja, czyli już za 5 dni.

Jak miałoby wyglądać głosowanie korespondencyjne?

Pakiety wyborcze miałyby być doręczane przez Pocztę Polską. Zostaną one rozdysponowane pod wskazane adresy, które widnieją w spisie wyborców. W skrzynkach pocztowych wyborców powinny znaleźć się one najpóźniej na dzień przed terminem głosowania. Pakiet wyborczy będzie składał się z pięciu elementów, gdzie najważniejszym jest oczywiście karta do głosowania. Oprócz tego w pakiecie znaleźć się ma kopertę na kartę do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz kopertę zwrotną z napisem "przesyłka wyborcza". Karty do głosowania tzreba będzie wrzucić do specjalnie przygotowanych urn wyborczych od 6.00 do 22.00 w dniu głosowania.

Tagi:

Senat

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]