Czego Polska eksportuje najwięcej?
pixabay.com
Autor Natalia Godek - 18 Stycznia 2021

Czego Polska eksportuje najwięcej? Mamy wiele powodów do dumy

Czego Polska eksportuje najwięcej? Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca, bowiem na świecie znani jesteśmy z dość mało oczywistych dla nas produktów. Jednak warto wiedzieć, że polskie towary cieszą się dobrą renomą i są chętnie wybierane przez zagranicznych konsumentów.

Dokąd Polska eksportuje najwięcej?

Według Głównego Urzędu Statystycznego, Polska utrzymuje się na stabilnej pozycji w światowym handlu zagranicznym i ma tendencję wzrostową w handlu ogółem. Dokąd Polacy wysyłają swoje towary? Naszymi partnerami handlowymi są głównie kraje Unii Europejskiej. Najwięcej eksportujemy do naszych bliskich sąsiadów: Niemiec i Czech. W czołówce znajdują się także Wielka Brytania, Francja, Holandia oraz Włochy. Ale warto wiedzieć, że polskie produkty wysyłamy także poza europejskie rynki: głównie do Rosji oraz do Stanów Zjednoczonych.

Czego Polska eksportuje najwięcej - elektromaszyny

Czego Polska eksportuje najwięcej? Okazuje się, że naszym konikiem są wyroby elektromaszynowe, które stanowią około 40% towarów wysyłanych za granicę. Większość eksportowanych rzeczy to części i akcesoria do pojazdów, silniki, samochody osobowe i ciężarowe, a także łodzie. Co ważne, wpływ na te statystyki ma fakt, że w Polsce ulokowało się dużo światowych fabryk motoryzacyjnych, które napędzają produkcję. Głównymi odbiorcami polskich towarów elektromaszynowych są Niemcy i Czesi.

Czego Polska eksportuje najwięcej - meble

Kolejnym towarem, który eksportujemy na dużą skalę są meble - jesteśmy w światowej czołówce krajów wysyłających za granicę ten produkt. Historia przemysłu meblarskiego w Polsce sięga XX w. Już w międzywojniu biznes ten był u nas mocno rozwinięty, jednak prawdziwy boom nastąpił dopiero w latach 90. Wtedy też powstało najwięcej znanych aż do teraz fabryk. Dlaczego akurat meble? Wpływ ma na to nasza wieloletnia tradycja. Ponadto polskie produkty są wysokiej jakości, powstają z rodzimych surowców, a na rynkach zagranicznych mają bardzo konkurencyjne ceny. Meble najczęściej kupują od nas Niemcy oraz Włosi.

Czego Polska eksportuje najwięcej - srebro i miedź

Kolejnymi bardzo istotnymi produktami w polskim eksporcie są surowce, a konkretnie srebro i miedź. Za ich wydobycie w Polsce i wysyłkę za granicę odpowiada głównie jedna spółka - KGHM. Firma idzie z duchem czasu i wprowadza w kopalniach i hutach nowoczesne technologie, które jeszcze bardziej usprawniają pracę. Nasze surowce wysyłane są głównie na rynki europejskie (Niemcy, Wielka Brytania, Czechy), a także azjatyckie (Chiny, Korea Południowa, Singapur).

Czego Polska eksportuje najwięcej - produkty spożywcze

W tym zestawieniu nie można oczywiście zapomnieć o rodzimych produktach żywnościowych. Spośród owoców najwięcej za granicę wysyłamy jabłek, wiśni, borówek amerykańskich i truskawek. Na świecie znani jesteśmy także z marchewek, ogórków gruntowych, pomidorów oraz pieczarek. Nie można także zapomnieć o wysyłanym przez nas drobiu i rybach. Głównymi odbiorcami produktów spożywczych made in Poland są Francja, Włochy i Niemcy.

Czego Polska eksportuje najwięcej - kosmetyki i leki

Kolejna istotna branża dla polskiego eksportu to przemysł beauty. Najchętniej kupowane są od nas dermokosmetyki. Wysyłamy je głównie do Azji, ale także do krajów europejskich. Leki to także polska specjalność za granicą. Głównymi odbiorcami farmaceutyków są kraje Unii Europejskiej: Niemcy, Czechy, Włochy i Francja.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News