BiznesINFO.pl > Handel > Czego Polska eksportuje najwięcej? Mamy wiele powodów do dumy
Natalia Godek
Natalia Godek 22.03.2022 08:33

Czego Polska eksportuje najwięcej? Mamy wiele powodów do dumy

Czego Polska eksportuje najwięcej?
pixabay.com

Dokąd Polska eksportuje najwięcej?

Według Głównego Urzędu Statystycznego, Polska utrzymuje się na stabilnej pozycji w światowym handlu zagranicznym i ma tendencję wzrostową w handlu ogółem. Dokąd Polacy wysyłają swoje towary? Naszymi partnerami handlowymi są głównie kraje Unii Europejskiej. Najwięcej eksportujemy do naszych bliskich sąsiadów: Niemiec i Czech. W czołówce znajdują się także Wielka Brytania, Francja, Holandia oraz Włochy. Ale warto wiedzieć, że polskie produkty wysyłamy także poza europejskie rynki: głównie do Rosji oraz do Stanów Zjednoczonych.

Czego Polska eksportuje najwięcej - elektromaszyny

Czego Polska eksportuje najwięcej? Okazuje się, że naszym konikiem są wyroby elektromaszynowe, które stanowią około 40% towarów wysyłanych za granicę. Większość eksportowanych rzeczy to części i akcesoria do pojazdów, silniki, samochody osobowe i ciężarowe, a także łodzie. Co ważne, wpływ na te statystyki ma fakt, że w Polsce ulokowało się dużo światowych fabryk motoryzacyjnych, które napędzają produkcję. Głównymi odbiorcami polskich towarów elektromaszynowych są Niemcy i Czesi.

Czego Polska eksportuje najwięcej - meble

Kolejnym towarem, który eksportujemy na dużą skalę są meble - jesteśmy w światowej czołówce krajów wysyłających za granicę ten produkt. Historia przemysłu meblarskiego w Polsce sięga XX w. Już w międzywojniu biznes ten był u nas mocno rozwinięty, jednak prawdziwy boom nastąpił dopiero w latach 90. Wtedy też powstało najwięcej znanych aż do teraz fabryk. Dlaczego akurat meble? Wpływ ma na to nasza wieloletnia tradycja. Ponadto polskie produkty są wysokiej jakości, powstają z rodzimych surowców, a na rynkach zagranicznych mają bardzo konkurencyjne ceny. Meble najczęściej kupują od nas Niemcy oraz Włosi.

Czego Polska eksportuje najwięcej - srebro i miedź

Kolejnymi bardzo istotnymi produktami w polskim eksporcie są surowce, a konkretnie srebro i miedź. Za ich wydobycie w Polsce i wysyłkę za granicę odpowiada głównie jedna spółka - KGHM. Firma idzie z duchem czasu i wprowadza w kopalniach i hutach nowoczesne technologie, które jeszcze bardziej usprawniają pracę. Nasze surowce wysyłane są głównie na rynki europejskie (Niemcy, Wielka Brytania, Czechy), a także azjatyckie (Chiny, Korea Południowa, Singapur).

Tagi: Polska