Kosze z napisem COVID-19 w Zawierciu wzbudziły spore emocje
publicdomainpictures.com
Autor Radosław Święcki - 29 Kwietnia 2020

Kosze z oznaczeniem COVID-19 pod domami zakażonych. Polacy zdruzgotani, byli szykanowani

Pod domami zakażonych koronawirusem mieszkańców Zawiercia pojawiły się pojemniki na śmieci oznaczone napisem „COVID-19”. Osoby te czują sie stygmatyzowane, zaś urząd miasta tłumaczy, że nie chodziło o napiętnowanie kogokolwiek, a jedynie o bezpieczeństwo mieszkańców.

Kosze z napisem „COVID-19” w Zawierciu

Pojemnik na śmieci z napisem „COVID-19” pojawił się pod kilkunastoma lokalami w Zawierciu. Gdy stanął pod jednym z bloków przy ważniejszej z dróg miasta, mieszkańcy budynku dowiedzieli się, że ich sąsiadką jest przebywająca na kwarantannie lekarka.

- Wieść o lekarce, która poddana jest kwarantannie, szybko obiegła okolicę. Kogo by nie zapytać – przechodniów, ekspedientki – wszyscy wiedzą, kto jest zakażony i gdzie mieszka. Pokazują palcem – pisze katowicka „Gazeta Wyborcza”.

GW: Zdruzgotane pielęgniarki przerywają milczenie. Twierdzą, że rządzący ukrywają prawdę o epidemiiGW: Zdruzgotane pielęgniarki przerywają milczenie. Twierdzą, że rządzący ukrywają prawdę o epidemiiCzytaj dalej

Sąsiedzi lekarki w rozmowie z gazetą podkreślają, że powinna ona przechodzić kwarantannę w innym miejscu, zaś klatka schodowa powinna zostać zdezynfekowana. Okazuje się, że w podobny sposób oznaczone śmietniki ustawione zostały także w innych miejscach. Redaktor naczelny „Gazety Myszkowskiej”, która jako pierwsza poinformowała o sytuacji nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia ze stygmatyzacją.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Minister podała datę odmrożenia gospodarki. Wiele osób, może być zaskoczonych

- Ci ludzie czują się szykanowani. Ostatnio słyszałem o pomyśle starosty z Białegostoku, który chciał oznaczać mieszkania zakażonych. No to u nas wystawili śmietniki. Bez różnicy – mówi Mazanek, dodając, że mieszkańcy mają żal do urzędników.

– Skontaktowała się ze mną osoba zaprzyjaźniona z lekarzem, pod którego domem znalazł się pojemnik. Stąd wiem, że nikt niczego z tymi ludźmi nie uzgadniał. To niejedyny lekarz, który dostał taki „prezent”. Uderzamy w ludzi – lekarzy, personel medyczny, który na co dzień ciężko pracuje, walczy o nasze zdrowie, a to tylko napędza hejt na nich – dodaje Mazanek.

Komentarz urzędu

Co na to urząd miasta? Jego przedstawiciele wyjaśniają w rozmowie z gazetą, że mają za zadanie zająć się odpadami osób, które przebywają w izolacji domowej, a wytyczne w tej sprawie otrzymuje z sanepidu.

– Otrzymaliśmy pismo z zaleceniami odbioru śmieci. Z sanepidu dostajemy również dane na temat osób w izolacji domowej. Zrobiliśmy to, by pomóc tym mieszkańcom – tłumaczy Patryk Drabek, naczelnik wydziału społecznego, dodając, że takie są też zalecenia Ministerstwa Klimatu oraz głównego inspektora sanitarnego.

Właśnie się zaczęło. Świetne wiadomości dla miliona PolakówWłaśnie się zaczęło. Świetne wiadomości dla miliona PolakówCzytaj dalej

– Jest w nich mowa o odpadach odbieranych w specjalnych workach, ale także pojemnikach – mówi naczelnik.

Ponadto – jak podkreśla Drabek – urząd informował wcześniej poddanych kwarantannie mieszkańców, że odbiór śmieci będzie się odbywał w innej formie, i większość nie protestowała.

– Ludzie czekali na takie informacje, bo sami nie wiedzieli, co powinni robić – tłumaczy Drabek, podkreślając, że urząd nie miał intencji napiętnowania kogokolwiek, a chodziło jedynie o bezpieczeństwo mieszkańców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pracownik Ikei zakażony koronawirusem. Niepokojące wpisy w internecie, padły poważne zarzuty
  2. Rząd podał datę otwarcia galerii handlowych. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News