BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kosze z oznaczeniem COVID-19 pod domami zakażonych. Polacy zdruzgotani, byli szykanowani

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Pod domami zakażonych koronawirusem mieszkańców Zawiercia pojawiły się pojemniki na śmieci oznaczone napisem "COVID-19". Osoby te czują sie stygmatyzowane, zaś urząd miasta tłumaczy, że nie chodziło o napiętnowanie kogokolwiek, a jedynie o bez

Kosze z napisem „COVID-19” w Zawierciu

Pojemnik na śmieci z napisem „COVID-19” pojawił się pod kilkunastoma lokalami w Zawierciu. Gdy stanął pod jednym z bloków przy ważniejszej z dróg miasta, mieszkańcy budynku dowiedzieli się, że ich sąsiadką jest przebywająca na kwarantannie lekarka.

- Wieść o lekarce, która poddana jest kwarantannie, szybko obiegła okolicę. Kogo by nie zapytać – przechodniów, ekspedientki – wszyscy wiedzą, kto jest zakażony i gdzie mieszka. Pokazują palcem – pisze katowicka „Gazeta Wyborcza”.

Sąsiedzi lekarki w rozmowie z gazetą podkreślają, że powinna ona przechodzić kwarantannę w innym miejscu, zaś klatka schodowa powinna zostać zdezynfekowana. Okazuje się, że w podobny sposób oznaczone śmietniki ustawione zostały także w innych miejscach. Redaktor naczelny „Gazety Myszkowskiej”, która jako pierwsza poinformowała o sytuacji nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia ze stygmatyzacją.

- Ci ludzie czują się szykanowani. Ostatnio słyszałem o pomyśle starosty z Białegostoku, który chciał oznaczać mieszkania zakażonych. No to u nas wystawili śmietniki. Bez różnicy – mówi Mazanek, dodając, że mieszkańcy mają żal do urzędników.

– Skontaktowała się ze mną osoba zaprzyjaźniona z lekarzem, pod którego domem znalazł się pojemnik. Stąd wiem, że nikt niczego z tymi ludźmi nie uzgadniał. To niejedyny lekarz, który dostał taki „prezent”. Uderzamy w ludzi – lekarzy, personel medyczny, który na co dzień ciężko pracuje, walczy o nasze zdrowie, a to tylko napędza hejt na nich – dodaje Mazanek.

Komentarz urzędu

Co na to urząd miasta? Jego przedstawiciele wyjaśniają w rozmowie z gazetą, że mają za zadanie zająć się odpadami osób, które przebywają w izolacji domowej, a wytyczne w tej sprawie otrzymuje z sanepidu.

 – Otrzymaliśmy pismo z zaleceniami odbioru śmieci. Z sanepidu dostajemy również dane na temat osób w izolacji domowej. Zrobiliśmy to, by pomóc tym mieszkańcom – tłumaczy Patryk Drabek, naczelnik wydziału społecznego, dodając, że takie są też zalecenia Ministerstwa Klimatu oraz głównego inspektora sanitarnego.

– Jest w nich mowa o odpadach odbieranych w specjalnych workach, ale także pojemnikach – mówi naczelnik.

Ponadto – jak podkreśla Drabek – urząd informował wcześniej poddanych kwarantannie mieszkańców, że odbiór śmieci będzie się odbywał w innej formie, i większość nie protestowała.

– Ludzie czekali na takie informacje, bo sami nie wiedzieli, co powinni robić – tłumaczy Drabek, podkreślając, że urząd nie miał intencji napiętnowania kogokolwiek, a chodziło jedynie o bezpieczeństwo mieszkańców.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >