Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Coraz więcej niemieckich firm inwestuje w Polsce. „Niskie koszty i wykwalifikowani pracownicy”
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 05.05.2023 14:55

Coraz więcej niemieckich firm inwestuje w Polsce. „Niskie koszty i wykwalifikowani pracownicy”

Flaga Państwowa RP
BiznesInfo

Powołując się na informacje przekazane przez portal Tagesschau, serwis w polityce.pl informuje, że coraz więcej niemieckich firm inwestuje w Polsce. 

Inwestorzy wybierają Polskę

Dla wielu zagranicznych inwestorów Polska jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym krajem Europy Środkowej i Wschodniej” - czytamy. Serwis podaje, że w 2022 r. roku odnotowano rekord zagranicznych inwestycji, które wyniosły aż 3,7 mld euro.

Kobieta dostała dwa razy większy zwrot podatku. Okazało się, że nie musi zwracać pieniędzy fiskusowi

Co przyciąga inwestorów do Polski?

Wśród powodów, które przemawiają za wyborem Polski na inwestycje, wymieniono niskie koszty, a także wykwalifikowanych pracowników. 

„Jak zauważa korespondent ARD, w badaniu przeprowadzonych przez niemieckie izby handlu zagranicznego Polska była w 2022 roku najpopularniejszym krajem dla inwestorów w Europie Środkowej i Wschodniej. Również przez hojne unijne ulgi podatkowe dla zagranicznych firm, co przyciąga inwestorów także do wschodniej części Polski” - przytacza słowa Deutsche Welle, serwis wpolityce.pl. 

Niemieckie inwestycje w Polsce

W ostatnim czasie informowaliśmy, że niemiecki koncern Bosch zbuduje w Dobromierzu na Dolnym Śląsku fabrykę pomp ciepła, w której zatrudni 500 osób. 

Natomiast Mercedes-Benz zainwestuje miliard euro w fabrykę w Jaworze. Będzie to pierwszy ośrodek produkcyjny niemieckiej firmy, którego hale opuszczą wyłącznie elektryczne auta dostawcze.

Nie tylko Niemcy wybierają Polskę

Pod koniec lutego dowiedzieliśmy się, że szwedzka marka, która w 2010 r. została sprzedana chińskiemu koncernowi, planuje utworzyć nowe centrum badawczo-rozwojowe.

Inwestycja zostanie zlokalizowana w Krakowie. Centrum będzie odpowiedzialne za projektowanie rozwiązań technologicznych przeznaczonych do samochodów z elektrycznej rodziny EX. W początkowej fazie Volvo planuje zatrudnić 120 osób. Rekrutacja na te stanowiska już trwa. Do 2025 r. pracę znajdzie tam nawet 600 osób