Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Co dalej z drugą waloryzacją? Resort rozwiewa wątpliwości
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.03.2024 10:07

Co dalej z drugą waloryzacją? Resort rozwiewa wątpliwości

seniorzy
Fot. Pixabay/guvo59

Czy MRPiPS spełni obietnicę drugiej waloryzacji w 2024 roku? Co z podniesieniem zasiłku pogrzebowego i  projektem emerytury honorowej? Wiceminister Rodziny, Sebastian Gajewski, odpowiada.

”Chcemy, żeby to rozwiązanie weszło w życie jeszcze w tym roku”

Po wielu obietnicach ze strony rządu, Polacy niecierpliwie wyczekują ich realizacji. Potrzeba uzyskania konkretnych informacji jeszcze bardziej nasiliła się po rozczarowaniu, jakie wywołała decyzja Ministerstwa Zdrowia w sprawie sanatoriów. 

Wśród najbardziej nurtujących pytań często pojawia się to o podwyżkę zasiłku pogrzebowego. Do tej pory świadczenie to było od lat utrzymywane na poziomie 4 tysięcy złotych, co nie wystarczało nawet na pokrycie podstawowych kosztów. Wreszcie padła obietnica zwiększenia wysokości zasiłku, konkretna kwota długo jednak pozostawała tajemnicą. Teraz projekt jest już na etapie Zespołu do Spraw Programowania Prac Rządu. Świadczenie ma zostać oficjalnie zwiększone do 7 tysięcy złotych.

Po wpisaniu go do wykazu prac legislacyjnych rządu zaczną się uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne. Chcemy, żeby to rozwiązanie weszło w życie jeszcze w tym roku — zapowiedział Sebastian Gajewski.

Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Jest tylko jeden warunek

Wątpliwości ws. drugiej waloryzacji rozwiane?

Po obietnicy przeprowadzenia w tym roku nie jednej, ale aż dwóch waloryzacji rent i emerytur, niepewność co do faktycznej realizacji kolejnych podwyżek nadal wzbudza emocje. Co na to wiceminister rodziny?

Druga waloryzacja rent i emerytur będzie zastosowana, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy pięć procent. Ustawa zostanie uchwalona do sierpnia, będzie to rozwiązanie systemowe — powiedział wiceszef resortu, cytowany przez redakcję serwisu businessinsider.com.pl.

Jednocześnie poinformował, że prognozy dotyczące inflacji należy traktować ostrożnie, jednak projekt jest już na podobnym etapie co podwyżki zasiłku pogrzebowego — również to świadczenie ma od teraz podlegać waloryzacji.

Wciąż zatem nie mamy pewności, czy w 2024 doczekamy się kolejnej podwyżki rent i emerytur, pewne jest jednak, że ustawa wejdzie w życie. Rozwiązanie przygotowane ”na czarną godzinę” będzie więc tylko czekać na moment, w którym jego wdrożenie, w związku z poziomem inflacji, okaże się potrzebne.

Trwają prace nad emeryturą honorową

Również projekt ws. świadczenia dla najstarszych Polaków trafił już do wykazu prac legislacyjnych rządu. Emerytura ma przysługiwać z tytułu wieku, dokładnie od dnia ukończenia 100 lat, jednak nie będzie już opierała się na decyzji z 1972 roku. Zamiast tego ma być uregulowana ustawowo.

Projekt ustawy o świadczeniu honorowym jest teraz w uzgodnieniach międzyresortowych. Spodziewam się szybkiego uchwalenia tych przepisów — zaznaczył wiceminister MRPiPS.

Ile wyniesie świadczenie? To pozostanie kwestią indywidualną. Wysokość emerytury honorowej zależeć będzie od kwoty bazowej, czyli wysokości przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Przykładowo, dla osób, które ukończyły 100 lat  29 lutego 2024 roku, świadczenie honorowe jest wypłacane w wysokości 6246,13 zł.

źródło: business insider