BiznesINFO.pl
CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

fot. Bicanski, pixnio.com, CC0

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

13 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

CERT Orange wydał ostrzeżenie przed oszustwami z serii "wangiri". Pod żadnym pozorem nie odbierajcie i nie oddzwaniajcie na numer telefonu, który budzi podejrzenia, chociażby ze względu na swoją nienaturalną długość.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polegają oszustwa z serii "wangiri"

  • Przed jakim numerem telefonu należy się strzec

  • Na jakie innego rodzaju oszustwa trzeba uważać

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Nie odbieraj tego nr telefonu

CERT Orange, czyli specjalistyczna jednostka odpowiadająca za analizę zagrożeń w sieci ostrzega na Twitterze przed oszustwami telekomunikacyjnymi z serii "wangiri".

Na czym dokładnie polegają takie oszustwa? Dzwoniący telefonują do swojej ofiary, telefonują wyjątkowo krótko, tak, by osoba po drugiej stronie nie miała szansy odebrać połączenia. Oszuści liczą na to, że ich niedoszły rozmówca odruchowo oddzwoni.

Gdy oddzwoni, to straci pieniądze. Jak zauważa serwis dobreprogramy.pl dzwoniący numer jest na tyle "egzotyczny", że operator naliczy za połączenie wysoką stawkę.

Ów numer, który publikuje na Twitterze CERT Orange to: +223 70 21 96 25. Ale oszuści dzwonią z wielu zagranicznych numerów. Na powyższym przykładzie od razu zwraca uwagę nienaturalna jak na polskie warunki długość numeru (w tym przypadku prefiks +223 kieruje do Mali w Afryce).

Warto zwracać na to uwagę, że gdy widzimy, że próbuje skontaktować się z nami nieznany nam numer i pod żadnym pozorem nie należy oddzwaniać.

Oszustwo "na Orlen"

"Wangiri" to niestety nie jedyne oszustwo przed jakim w ostatnim czasie przestrzega CERT Orange. W czwartek opublikowano ostrzeżenie przed tyleż atrakcyjną, co fałszywą ofertą za sprawą której z własnego domu można handlować gazem i ropą.

Oszuści podszyli się pod PKN Orlen publikując film reklamowy z logiem paliwowego giganta i powołując się na rzekome wsparcie Ministerstwa Energii.

Problem w tym, że resort ten od 2019 roku nie istnieje (jego kompetencje przejął resort środowiska i klimatu, a także resort aktywów państwowych), a podany adres  hxxps://orlenplget.net nie ma nic wspólnego z Orlenem.

CERT Orange podaje w komunikacie, że zainteresowani po podaniu swoich danych są dalej instruowani już przez e-mail, gdzie dostają link w domenie z której przyszła wiadomość, nie ma w niej już żadnego nawiązania do PKN Orlen. Witryna okazuje się serwisem z zerową reputacją, opatrzoną ostrzeżeniami by nie korzystać z jej usług.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

KRRiT podała już nowe stawki abonamentu RTV

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Orange

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >