BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ceny papierosów znowu pójdą do góry

10 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Od 2020 r. rząd planuje podwyżkę akcyzy na używki. Podrożeć mają papierosy i alkohol, tak aby były jeszcze mniej atrakcyjne - takie jest uzasadnienie zmian w akcyzie. Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego alarmuje jednak, że taka sytuacja doprowadz

Zmiany stawki podatku m.in. na wyroby tytoniowe zostały zawarte w planie wieloletnim na lata 2019-2022. Podwyżka planowana od przyszłego roku, to stawka akcyzy większa o 3 punkty procentowe - pisze Business Insider. 

Szara strefa może się powiększać

Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego jest zdania, że jeśli akcyza już musi wzrosnąć to powinna być bardziej rozłożona w czasie. Jeśli rząd tego nie zrobi, wysoka akcyza może przyczynić się do rozwinięcia szarej strefy tytoniowej - alarmują polscy tytoniowcy. Przypominają także o tym, że cała praca jaką włożono w elminowanie tejże strefy może zostać zmarnowana. Przy okazji podają także liczby zaznaczając, że w 2015 r. szara strefa stanowiła jeszcze 18%, a w 2018 r. już tylko 11%.

KSPT podaje również przykłady innych krajów Unii Europejskiej, gdzie stopniowa podwyżka akcyzy nie przyczyniała się do rozrostu szarej strefy, a dorównywała do inflacji. 

Mentole znikną z rynku 

1 lipca 2020 r. kiedy to ma zacząć obowiązywać nowa stawka akcyzy, mają także ze sklepów zniknąć papierosy mentolowe. Jak podaje Business Insider, papierosy mentolowe stanowią w tej chwili 27% całego polskiego rynku tytoniowego. Nie wiemy jak zakaz sprzedaży takich produktów wpłynie na zachowania konsumentów. Część z nich na pewno przeczuci się na zykłe papierosy, ale wielu może jednak z palenia zrezygnować.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >