Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Ceny papierosów znowu pójdą do góry
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:15

Ceny papierosów znowu pójdą do góry

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zmiany stawki podatku m.in. na wyroby tytoniowe zostały zawarte w planie wieloletnim na lata 2019-2022. Podwyżka planowana od przyszłego roku, to stawka akcyzy większa o 3 punkty procentowe - pisze Business Insider. 

Szara strefa może się powiększać

Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego jest zdania, że jeśli akcyza już musi wzrosnąć to powinna być bardziej rozłożona w czasie. Jeśli rząd tego nie zrobi, wysoka akcyza może przyczynić się do rozwinięcia szarej strefy tytoniowej - alarmują polscy tytoniowcy. Przypominają także o tym, że cała praca jaką włożono w elminowanie tejże strefy może zostać zmarnowana. Przy okazji podają także liczby zaznaczając, że w 2015 r. szara strefa stanowiła jeszcze 18%, a w 2018 r. już tylko 11%.

KSPT podaje również przykłady innych krajów Unii Europejskiej, gdzie stopniowa podwyżka akcyzy nie przyczyniała się do rozrostu szarej strefy, a dorównywała do inflacji. 

Mentole znikną z rynku 

1 lipca 2020 r. kiedy to ma zacząć obowiązywać nowa stawka akcyzy, mają także ze sklepów zniknąć papierosy mentolowe. Jak podaje Business Insider, papierosy mentolowe stanowią w tej chwili 27% całego polskiego rynku tytoniowego. Nie wiemy jak zakaz sprzedaży takich produktów wpłynie na zachowania konsumentów. Część z nich na pewno przeczuci się na zykłe papierosy, ale wielu może jednak z palenia zrezygnować.