BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Carrefour Polska na sprzedaż. Sieć wycofa się z polskiego rynku?

25 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Carrefour Polska już niebawem może zmienić właściciela. Francuskie media donoszą, że proces sprzedaży sieciówki rozpoczął się już kilka miesięcy temu. Jednak plany grupy może pokrzyżować UOKiK.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie scenariusze rozważa szefostwo sieci Carrefour

  • Kto był zainteresowany przejęciem całej sieci

  • Jakie przeszkody mogą pojawić się na drodze do sprzedaży

Carrefour Polska z niepewną przyszłością

Carrefour rozważa poważne zmiany organizacyjne. Francuski magazyn "Challenges" donosi, że szef Grupy Carrefour Alexandre Bompard poszukuje podmiotów zainteresowanych zakupem polskiego i tajwańskiego oddziału spółki.

Cała procedura ruszyła już kilka miesięcy temu i jest przeprowadzona z zachowaniem najwyższej dyskrecji. Do audytu dwóch krajowych oddziałów wynajęto KPMG.

Jakie opcje wchodzą w grę? Carrefour rozważa konsolidację, zbycie lub przejęcie zagranicznych spółek zależnych. Decyzja o sprzedaży aktywów nie została podjęta.

Kilka miesięcy temu zainteresowanie przejęciem całej Grupy Carrefour wyraził francuski podmiot Alimentation Couche-Tard (operator stacji paliw pod szyldem Circle K.). Transakcja została jednak wstrzymana, ponieważ rząd w Paryżu zapowiedział jej blokadę w trosce o bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Losy sieci Carrefour będą zależały od UOKiK

Carrefour Polska posiada 150 supermarketów, 90 hipermarketów, 697 sklepów convenience, 10 dyskontów Supeco, co daje łącznie 947 obiektów handlowych. Sieć zarządza również sklepem internetowym.

Warto odnotować, że Carrefour to jedna z trzech ostatnich sieci handlowych o dużym zasięgu, poza Auchan i E.Leclerc. Czwarty podmiot - Tesco, postanowił wycofać się z polskiego rynku i sprzedał 301 oddziałów duńskiej firmie Salling Group (właściciel sklepów Netto).

Jednak sprzedaż polskiego oddziału sieci Carrefour może być trudna do zrealizowania, ponieważ podlega analizie UOKiK. W 2014 r. urząd wnikliwie przyglądał się przejęciu hipermarketów Real przez Auchan. Ostatecznie Francuzi musieli odsprzedać niektóre przejmowane sklepy. Na sprzedaż sklepów Tesco UOKiK zgodził się bezwarunkowo.

Jeżeli nowym właścicielem Carrefour Polska miałby zostać gracz nieobecny na naszym rynku to zgoda UOKiK byłaby tylko formalnością. Dzięki temu transakcja mogłaby zakończyć się bez większych komplikacji.

W I kwartale 2021 r. sprzedaż sieci Carrefour osiągnęła poziom 494 mln euro. Cała Grupa Carrefour wypracowała wzrost sprzedaży porównywalnej rzędu 4,2 proc.

Rok 2020 było wyjątkowo trudny dla tej sieciówki, również w Polsce. Pandemiczne ograniczenia sprawiły, że liczba odwiedzin w galeriach handlowych spadła, a to właśnie w centrach Carrefour posiada większość swoich oddziałów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

sklepCarrefourfinanse

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Nadchodzące święta będą drogie. Prezenty jednak muszą być

Czytaj więcej >

Handel

Niedziele handlowe. W 2023 roku będzie ich jeszcze mniej

Czytaj więcej >

Handel

“Drwal Index”, czyli nowy wskaźnik inflacji dla Polaków

Czytaj więcej >