Brexit powodem zjednoczenia Irlandii
mapswire.com
Autor Przemysław Terlecki - 27 Lipca 2019

Irlandia myśli o zjednoczeniu. Powodem brexit

Brexit doprowadzi do zjednoczenia Irlandii? Wydarzenie, na który czeka niejeden Irlandczyk może ziścić się przez agresywną politykę brytyjskiego premiera. Jak powiedział irlandzki premier, Leo Varadkar, chęć pozostania w Unii może wepchnąć Irlandczyków z północy w ręce Dublina.

Brexit doprowadzi do zjednoczenia Irlandii? Jest to możliwe, tym bardziej, że Irlandia Północna, wchodząca w skład Wielkiej Brytanii, jest krajem zdecydowanie nastawionym prounijnie. W ramach wyjścia ze struktur wspólnoty Wielka Brytania musiała ustalać specjalne warunki przekraczania granicy irlandzko-irlandzkiej właśnie przez Belfast. Sprawa robi się jeszcze bardziej skomplikowana przez nowego premiera, Borisa Johnsona.

Jego arcybrexitowe nastawienie stawia Irlandię Północną w trudnym położeniu. Kraj, który jest wyraźnie prounijny, nie dążył do brexitu tak, jak Anglicy. Portal Forsal.pl informuje, iż w piątkowym przemówieniu na uniwersytecie w Glenties temat ten poruszył irlandzki premier Leo Varadkar. Jego zdaniem, brexit "postawi po poważnym znakiem zapytania przyszłość Irlandii Północnej". Możliwe, że dojdzie do unifikacji Irlandii Północnej z Irlandią, o której dotąd Varadkar myślał, iż jej nie dożyje.

Brexit zjednoczy Irlandię?

Varadkar w swojej przemowie szerzej rozwinął temat. Forsal.pl podaje, że chaotyczny "twardy brexit", jak nazwał go Varadkar, doprowadzić może do oderwania się Irlandii od Wielkiej Brytanii, bo "coraz więcej osób w Irlandii Północnej zacznie kwestionować unię". "Unię" w rozumieniu unii z koroną brytyjską. Jego zdaniem Irlandia Północna może wybrać "wspólny europejski dom", zamiast "nacjonalistycznej Wielkiej Brytanii".

Sprawę brexitu i jego przyspieszenia przez nowego premiera Wielkiej Brytanii, poruszył w piątek irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney. Jego zdaniem podejście Johnsona do brexitu jest "bardzo niepomocne", a sam premier Wielkiej Brytanii ma być na "kursie kolizyjnym" ze wspólnotą.

Wydaje się, że podjął świadomą decyzję, aby wprowadzić Wielką Brytanię na kurs kolizyjny z Unią Europejską i Irlandią w kwestii negocjacji dotyczących brexitu. Niepokoi to nas wszystkich - podkreślił minister.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News