Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Branża wędliniarska chce, by UOKiK skontrolował ceny mięsa. Zdaniem rzeźników są one zbyt niskie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 25.03.2023 08:58

Branża wędliniarska chce, by UOKiK skontrolował ceny mięsa. Zdaniem rzeźników są one zbyt niskie

sklep mięsny
Biznesinfo

Branża wędliniarska zwraca uwagę, że ceny mięsa w marketach mogą być zaniżone w stosunku do rzeczywistych kosztów produkcji. 


 

Branża mięsna prosi UOKiK o interwencję

Jak podają wiadmoscihandlowe.pl, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP (SRW RP) zwróciło się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) z prośbą o podjęcie postępowania w związku z cenami mięsa wieprzowego w dużych polskich sklepach. Chodzi o ustalenie, czy nie doszło do naruszeniu przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Zdaniem branży ceny oferowane są zbyt niskie. Stowarzyszenie podaje konkretne przykłady. Przykładowo w styczniu sieci Kaufland oferowały kilogram karkówki za kwotę 12,99 zł, z kolei schab bez kości za 14,99 zł. W lutym 1 kg schabu można było kupić za 11,86 zł, a karkówkę bez kości za 13,99 zł.

Tymczasem w lutym średnia cena hurtowa za schab wynosiła 19 zł za kilogram.

Zagrożenie dla branży mięsnej

Tańsze mięso w marketach jest klientom na rękę, ale w dalszej perspektywie może zaszkodzić branży mięsnej. 

-Sprzedaż po zaniżonych cenach, prowadzona przez sklepy wielkopowierzchniowe, z jednej strony doprowadza zakłady do bankructw, a z drugiej daje niechlubny przykład innym podmiotom współpracującym z sieciami, że jednak możliwe jest oferowanie produktów na marży bliskiej zeru. Brak reakcji władz państwowych na obecny proceder jest irracjonalny – napisali w apelu członkowie SRiW. 

Promocje w sieciach

Przedstawiciele Urzędu wskazują, że prezes UOKiK może podjąć interwencję tylko wtedy, gdy rażąco niskie ceny stosuje podmiot, który ma dominującą pozycję na danym rynku, czyli ma w nim minimum 40 proc. udziału. Aktualnie jednak żadna sieć handlowa nie ma takiego udziału. 

Zdaniem prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, cytowanej przez Wiadomości handlowe, sklepy działają zgodnie z prawem, a różnice w cenach poszczególnych sklepach wynikają z polityki cenowej i promocyjnej każdej firmy. 

Prezes UOKiK zapewnił jednak, że przyjrzy się sprawie.

Tagi: mięso Handel