bazar-pixabay-hjrivas
Obraz hjrivas z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Maja 2020

W poprzednim roku pietruszka, teraz inne warzywo. Ceny drastycznie rosną, mamy nowy symbol drożyzny żywności

Bób będzie w tym roku rekordowo drogi. Konsekwencje suszy i epidemii koronawirusa są niezwykle bolesne dla polskiego rolnictwa. A nowym symbolem rolniczego kryzysu będzie właśnie bób, za który teraz, ze wczesnych zbiorów, trzeba zapłacić nawet 40 zł za kilogram.

Bób będzie ekstremalnie drogi w tym roku

Choć sezon na bób jeszcze się nie zaczął, to można go już kupić. Pochodzi z wczesnych zbiorów, z marca, a nawet lutego. Zbiory zaczną się na dobre w czerwcu. Ale po cenach, na jakie można się natknąć, zapowiada się na to, że bób będzie jednym z najdroższych warzyw w Polsce w tym sezonie.

Dziennikarze Money.pl i WP postanowili sprawdzić, ile teraz trzeba zapłacić za bób. Ceny są oszałamiające. Na giełdzie w Broniszach hurtownicy życzą sobie nawet 40 zł za kilogram bobu, z kolei na warszawskich bazarach sprzedawcy żądają 25 zł za pół kilograma popularnych warzyw.

Sejm podjął decyzję ws. głosowania korespondencyjnego. Co teraz?Sejm podjął decyzję ws. głosowania korespondencyjnego. Co teraz?Czytaj dalej

Rekordowe ceny bobu. Na rolnictwo spadły dwie plagi

Bardzo wysokie ceny bobu są spowodowane dwoma czynnikami, które na dodatek wystąpiły w tym samym momencie. Rolnictwu szkodzi susza i brak pracowników, co jest konsekwencją zapaści gospodarczej związanej z epidemią koronawirusa.

Hodowcy mają problem, bo brakuje rąk do pracy. Rosną też oczekiwania finansowe pracowników sezonowych, a to prowadzi do tego, że uprawa bobu przestaje się opłacać. Generuje bowiem bardzo duże koszty, na które składa się nie tylko wynagrodzenie pracowników, ale też woda, prąd czy opakowania i wejście na rynek. A to sprawia, że na jednej porcji wiele zarobić nie można.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Psy tropiące potwierdziły tezę służb. Nowe, niepokojące informacje na temat poszukiwań 3,5-letniego Kacpra

Bób problematyczny w tym roku. Zbiory niepewne

Wysokie ceny, jakie już teraz ustalili producenci i hurtownicy, mogą wskazywać też na to, że tegoroczne zbiory bobu są zagrożone. Eksperci szacują, że względu na warunki pogodowe w tym roku zbiory będą opóźnione i mają nastąpić dopiero w drugiej połowie czerwca. Wygląda na to, że nowym symbolem drożyzny w Polsce zostanie bób, a wszyscy miłośnicy tego warzywa będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni.

Sejm przyjął zmiany w podatkach. Opozycja alarmuje, przekazanych zostanie zbyt dużo informacji o obywatelachSejm przyjął zmiany w podatkach. Opozycja alarmuje, przekazanych zostanie zbyt dużo informacji o obywatelachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chłopiec spadł ze schodów, uderzył główką o beton. Matka była nietrzeźwa
  2. 11-latka z domu zastępczego jest w ciąży. Zaskakujące, kto okazał się być ojcem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 4 osoby ranne, chwile grozy w McDonald’s. Kazali wyjść klientce, nie wytrzymała
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News