BiznesINFO.pl
wikimedia.org/Henryk Borawski

wikimedia.org/Henryk Borawski

Biedronka otwiera część sklepów w niedzielę. Pracownicy zapowiadają bunt

17 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Biedronka za sprawą współpracy z Pocztą Polską otworzy część swoich placówek w niedzielę. Nie podoba się to politykom partii rządzącej, ale też pracownikom sieci, którzy przygotowali specjalną petycję w tej sprawie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Część sklepów Biedronki może prowadzić działalność w niedzielę

  • Dlaczego krytycznie podchodzą do tego pracownicy sieci

  • Czy dojdzie do zaostrzenia zakazu handlu w niedzielę

Biedronka otwarta w niedzielę. Pracownicy protestują

Po nawiązaniu współpracy Jeronimo Martins Polska z Pocztą Polską, część sklepów Biedronki zostanie przekształcona w placówki pocztowe i dzięki temu będą one mogły prowadzić działalność w niedziele, także te objęte zakazem handlu.

Które konkretnie sklepy Biedronki będą czynne w najbliższą niedzielę? Tego nie wiadomo, gdyż jak poinformował kilka dni temu Onet.pl, Jeronimo Martins Polska nie chce ujawnić, które placówki zostaną jutro otwarte. Jak powiedział w rozmowie z portalem przedstawiciel biura prasowego firmy, adresy czynnych sklepów nie będą publikowane ani na stronie internetowej, ani w mediach społecznościowych Biedronki. Informacja o tym czy dany sklep jest otwarty będzie zamieszczona na jego drzwiach.

Otwarcie części sklepów Biedronki w niedzielę z pewnością cieszy wielu klientów sieci, którzy będą mieli możliwość zaopatrzenia się w wolny dzień. Mniej cieszą się ci, którzy z tego powodu wolnego dnia mieć nie będą, czyli pracownicy Biedronki.

Wiadomoscihandlowe.pl informują o zbiórce podpisów pod petycją przeciw wprowadzeniu w placówkach Biedronki usług pocztowych. Podpisują się pracownicy sieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Portal dotarł do kopii petycji. Możemy w niej przeczytać, że duża część zatrudnionych w placówkach sieci to matki samotnie wychowujące dzieci, dla których konieczność pracy w niedzielę wiązałaby się z koniecznością wynajęcia opiekunki, na co nie każdą z pracownic stać.

W petycji wskazano również na brak odpowiedniej liczby etatów, tak aby po pracy w niedzielę zapewnić pełną obsadę na pozostałe dni tygodnia. Pracownicy podkreślają, że już teraz brakuje osób do wykonywania wszystkich obowiązków, co ma związek m.in. z urlopami, czy dniami wolnymi za przepracowane soboty.

Brak dostatecznej obsady - jak napisano w petycji - sprawia, że pracownicy obciążeni są ponadnormatywnymi obowiązkami w trakcie zmiany.

W petycji podkreślono, że powyższe problemy zgłaszano już przełożonym, ale ci zbywali je stwierdzeniem, że muszą sobie dać radę.

Poseł PiS zapowiada interwencję

Porozumienie Biedronki z Pocztą Polską, a ściślej jego konsekwencję krytykują również politycy partii rządzącej, która wsłuchała się w głosy inicjatorów niedzielnego zakazu handlu, czyli "Solidarności" i ów zakaz w 2018 roku wprowadziła.

Poseł PiS Jan Mosiński w komentarzu dla Wirtualnych Mediów podkreślił, że nie rozumie działań Poczty Polskiej i wystąpi w tej sprawie z zapytaniem do prezesa spółki. Polityk podkreśla, że mamy do czynienia z omijaniem przepisów ustawy o zakazie handlu i szukaniem luki w prawie.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział podjęcie działań legislacyjnych tak, aby likwidować sposoby omijania zakazu handlu przez poszczególne sieci handlowe.

Tuż przed wakacjami wprowadzenie regulacji w tej sprawie zapowiedział poseł PiS, a w przeszłości szef "Solidarności" Janusz Śniadek. Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że planowane zmiany zakładają, że w niedziele niehandlowe działalność mogłyby prowadzić placówki pocztowe, w których ten rodzaj działalności byłby dominujący.

Tymczasem już za 10 dni orzeczenie w sprawie przepisów o zakazie handlu w niedzielę ma wydać Trybunał Konstytucyjny. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2018 roku (roku wprowadzenia zakazu handlu) Konfederacja Lewiatan.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Biedronka przygotowała się na Black Friday. Klienci znów ustawią się w kolejkach

Czytaj więcej >
kolejka

Handel

Polacy znaleźli sposób na inflację. Starają się kupować konkretne produkty

Czytaj więcej >

Handel

Biedronka kusi klientów niskimi cenami. Jednak już za chwilę ulubione promocje się kończą

Czytaj więcej >
lidl

Handel

Lidl rzuca na półki prawdziwe hity, ale tylko dzisiaj. Sieć poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Rossmann i Kolporter

Handel

Rossmann przygotował wielki prezent dla klientów. Dostaniesz go bezpłatnie w salonikach Kolporter

Czytaj więcej >
ważne

Handel

RMF: Rząd wprowadzi maksymalną marżę dla stacji benzynowych

Czytaj więcej >