BiznesINFO.pl
Biedronka Galeria

wikimedia.org/Henryk Borawski

Biedronka omija zakaz handlu, sieć wchodzi we współpracę z Pocztą Polską. Testy już trwają

9 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Biedronka w ramach pilotażu uruchomiła w kilku placówkach usługi pocztowe. Dzięki temu może bez przeszkód omijać niedzielny zakaz handlu. Sieciówka zastrzega, że działa zgodnie z prawem. Tymczasem wizja ukrócenia nagminnych praktyk sklepów udających placówki pocztowe coraz bardziej się oddala.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z kim Biedronka nawiązała współpracę

  • Które sieciówki omijają zakaz handlu

  • Na jakim etapie są prace nad zaostrzeniem zapisów ustawy

Biedronka będzie omijać zakaz handlu? Niewykluczone

Biedronka robi pierwszy krok w stronę omijania uciążliwego zakazu handlu. Portal money.pl podaje, że jedna z placówek przy ul. Skoroszewskiej 5B w Warszawie testuje usługi pocztowe. Okazuje się, że takich oddziałów jest kilka na terenie całej Polski.

“Rozpoczęliśmy testy nowej usługi w zaledwie kilku lokalizacjach spośród ponad 3 tysięcy sklepów naszej sieci”, czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego sieci Biedronka, którą otrzymał portal. Biedronka zaznacza, że “zawsze przestrzega przepisów obowiązującego prawa”, a decyzja o pilotażu jest odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy przy okazji zakupów mogą także skorzystać z usług pocztowych.

W tym celu Biedronka nawiązała współpracę z Pocztą Polską. Jak na razie nie zadeklarowała, czy zamierza na stałe omijać niedzielny zakaz handlu, wykorzystując status “placówki pocztowej”.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najpierw Kaufland, potem Biedronka. Czy rząd zaostrzy zakaz handlu?

Pierwszą sieciówką, która zdecydowała się omijać zakaz handlu, była Żabka. Już w 2018 r. na drzwiach sklepów pojawiły się tabliczki z informacją o świadczeniu usług pocztowych. Tym tropem poszedł także Topaz, Polomarket i Intermarche.

Pilotaż, na który zdecydowała się Biedronka, to nie nowość. Podobne działania w duchu omijania zakazu handlu podjął w ostatnim czasie również Kaufland. Jednak przedstawiciele niemieckiej sieciówki przekonują, że będą respektować zakaz handlu, choć nie wykluczają  otwarcia sklepów w niedzielę w niedalekiej przyszłości.

Doniesienia o działaniach Kauflandu nie przypadły do gustu niektórym politykom. Janusz Śniadek, poseł PiS i były przewodniczący NSZZ “Solidarność”, który nadzorował wprowadzenie ustawy o zakazie handlu, domaga się zaostrzenia zasad.

W planach jest doprecyzowanie kluczowego zapisu o placówkach pocztowych. Śniadek zaznaczył, że w niedzielę będą mogły handlować tylko te sieciówki, których wpływy z działalności pocztowej wynoszą ponad 50 proc. Obecnie jest mowa tylko o “przeważającej działalności”.

Co więcej, Biedronka, Kaufland i inne sieciówki będą musiały prowadzić ewidencję z podziałem na działalność ogólną i działalność pocztową. W rezultacie zakaz handlu może ponownie ograniczyć aktywności niektórych placówek.

Pod koniec czerwca Śniadek zapewniał, że nowelizacja ustawy jest już gotowa i trafi do Sejmu na początku lipca. Dziennik Gazeta Prawna donosił, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii analizuje postulat zmian, a sygnały w tej sprawie są “pozytywne”.

Jednak portal bankier.pl podaje, że resort nie prowadzi prac nad zmianą ustawy. Czy Biedronka, prowadząca pilotaż usług pocztowych, skłoni rządzących do pochylenia się nad dziurawym zakazem handlu?

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Handel

Mecz z Hiszpanią i specjalną akcją w Lidlu. Sieciówka 4 piwa daje za darmo

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Ceny warzyw znów zaskakują. Tym razem tanie jak nigdy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

Warzywa tak drogie chyba jeszcze nie były. Przez zimną wiosnę płacimy krocie

Czytaj więcej >
Biedronka przyznała podwyżki pracownikom

Handel

Biedronka - zarobki 2021. Pensje poszły w górę i to na wielu szczeblach

Czytaj więcej >
Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
PHOTO: JOANNA GAJCY/EAST NEWS N/Z przydrozny handel przy drodze wojewodzkiej nr 801, zwanej Trasa Nadwislanska

Handel

Niemieckie produkty będą niestety drożeć. Zapowiedzieli sami Niemcy

Czytaj więcej >