Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bezzwrotna dotacja, można otrzymać kilkanaście tysięcy złotych. Są warunki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.06.2023 18:12

Bezzwrotna dotacja, można otrzymać kilkanaście tysięcy złotych. Są warunki

Pieniądze w gotówce
BiznesInfo

Osoby chcące podjąć się pracy poza miejscem zamieszkania mogą otrzymać bezzwrotną dotację. Wynosi ona kilkanaście tysięcy złotych, lecz jej otrzymanie zależy od spełnienia kilku warunków.

Nowa praca to często konieczność przeprowadzki

Kwestia możliwości podjęcia pracy poza dotychczasowym miejscem zamieszkania nie dotyczy wyłącznie tego, czy oferta jest atrakcyjna. Głównym problemem jest konieczność dojazdu do nowej pracy, a jeżeli takiej możliwości nie ma - przeprowadzki.

Z tego właśnie powodu część osób rezygnuje z możliwości podjęcia atrakcyjnej pracy. Często ich bowiem nie stać na takie przedsięwzięcie, nawet jeżeli sprzedadzą dotychczasowe miejsce zamieszkania.

Finansowa pomoc na nowej drodze kariery

Odpowiedzią na takie potrzeby, jak podaje portal Gazeta.pl, jest bon na zasiedlenie. Za jego pomocą możliwe jest sfinansowanie przeprowadzki do nowego miejsca, gdzie dana osoba chce podjąć pracę lub rozpocząć działalność gospodarczą.

Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić w celu otrzymania bonu od starosty. Jak podaje Gazeta.pl, mogą go otrzymać osoby ze statusem bezrobotnego poniżej 30 lat, chętne do podjęcia pracy.

Bon zawiera jednak warunki

Pensja osób bezrobotnych w nowym miejscu pracy musi być wyższa niż pensja minimalna, a odległość między dotychczasowym domem a nowym miejscem pracy wynosi co najmniej 80 km. Inną opcją, jak informuje Gazeta.pl, jest dojazd wynoszący co mniej 3 godziny. Sam okres zatrudnienia musi przekraczać 6 miesięcy.

Wiele osób ucieszy fakt, że bon na zasiedlenie jest bezzwrotny. Z informacji Gazety.pl wynika jednak, że ukryto w tej deklaracji haczyk - aby faktycznie nie trzeba było zwracać otrzymanych pieniędzy, trzeba złożyć odpowiednie poświadczenie podjęcia pracy do 30 dni po wypłaceniu bonu z oświadczeniem o odległości od dotychczasowego miejsca zamieszkania.

Nie jest to koniec papierkowej roboty. 8 miesięcy później trzeba złożyć dowody kontynuacji zatrudnienia przez 6 miesięcy. Gazeta.pl zaznacza również, że w przypadku utraty “dalekiego miejsca pracy” wystarczy w ciągu 7 dni postarać się o nowe zatrudnienie i złożyć odpowiednie dokumenty do urzędu pracy.