BiznesINFO.pl
cmentarz-biznesinfo-iberion

Biznesinfo

Będzie można zbudować dom bliżej cmentarza. Jest projekt ustawy

13 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Jak informuje prawo.pl według rządowego projektu nowej ustawy, budynki wolno będzie stawiać nawet w odległości 35 m od murów cmentarnych. Dom powinien być jednak podłączony do sieci wodociągowej, a bezpośrednio za murem cmentarnym powinno znajdować się kolumbarium.

Niepodłączone do sieci wodociągowej budynki mieszkalne czy użyteczności publicznej nie mogą powstawać w odległości mniejszej niż 150 m od cmentarza. Odległość może być zmniejszona do 50 m, jeżeli wspomniane budynki są podłączone do sieci wodociągowej.

biznesinfo-1

Rząd przyjął projekt ustawy. Na granicy z Białorusią stanie mur

CZYTAJ DALEJ

Dom wybudujesz jeszcze bliżej cmentarza

Szykują się jednak zmiany – informuje Prawo.pl. Nowe przepisy pozwalają budować w odległości 35 m od murów cmentarnych pod warunkiem, że inwestycja będzie podłączona do sieci wodociągowej, a za murami znajdują się kolumbaria czyli zbiorowe grobowce.

Informacja o lokalizacji powierzchni z kolumbariami będzie publikowana w regulaminie cmentarza. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić odległości wymagane do wydania zgód budowlanych.

ważne biznesinfo

Rekompensaty wzrostu cen energii dla najuboższych. Podano, kto otrzyma wsparcie

CZYTAJ DALEJ

Samorządy nie są zachwycone

Propozycja nie do końca spodobała się jednak samorządom. – Czekamy na opinię Głównego Inspektora Sanitarnego, jeżeli będzie wynikało z niej, że nie ma przeszkód, by budować bliżej niż 50 m, będziemy walczyć o zmniejszenie odległości – zapowiada.

Piotr Jarzyński, partner w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy jest zdania, że dalsze zmniejszanie odległości pomiędzy cmentarzem a zabudową byłoby nieuzasadnione biorąc pod uwagę zagrożenie bezpieczeństwa sanitarnego i negatywne oddziaływanie cmentarzy na otoczenie.

– Nie mogę sobie także wyobrazić, aby większość ludzi chciała zamieszkać w odległości np. kilkunastu metrów od cmentarza. W miastach brakuje terenów pod budownictwo mieszkaniowe, ale wydaje się, iż deweloperzy nie będą zainteresowani lokalizacją nowych inwestycji w bardzo bliskiej odległości od cmentarza – powiedział na łamach portalu prawo.pl prawnik. 

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pilne

Polska i Świat

UE chce zmienić prawo azylowe dla Polski. Sytuacja na granicy z Białorusią ma się polepszyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Obowiązki podatkowe i urzędowe w grudniu 2021 r. Lepiej zapisać sobie daty

Czytaj więcej >
jura krakowsko-częstochowska

Polska i Świat

Unikatowe odkrycie w Polsce. Znaleziono najstarszy przykład biżuterii w Eurazji

Czytaj więcej >
pukanie do drzwi

Polska i Świat

Rząd zapowiedział wzmożone kontrole od dzisiaj. Przedsiębiorcy mają się czym martwić

Czytaj więcej >
Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >