BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zmuszali do wpisania się na listę BDO. A teraz osoby, które dopełniły obowiązku, mają spory problem

10 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Dzięki przygotowanemu w ostatniej chwili rozporządzeniu wielu przedsiębiorców ma więcej czasu na rejestrację w BDO, pod warunkiem, że wytwarza odpady, mieszcząc się w ustalonych limitach. Jednak teraz pojawiają się wątpliwości, czy uchwała pozwoli na na w

Jedna baza, wiele problemów

Końcówka roku to wyjątkowo napięty czas dla przedsiębiorców i urzędników. Nie dość, że pojawiły się problemy techniczne, to jeszcze nie było oczywiste, jak interpretować przepisy o BDO. W efekcie nie było wiadomo, kto powinien dokonać rejestracji. Po apelach przedsiębiorców i branży odpadowej, którzy uważali, że BDO wymaga doprecyzowania wymagań i lepszego przygotowania technicznego niedawno nastąpił przełom.

Rzutem na taśmę

Ministerstwo nie opóźniło co prawda wejścia w życie przepisów o BDO, jednak wystosowało propozycję, aby od początku nowego roku podnieść limit odpadów wytwarzanych przez przedsiębiorców w ciągu roku, które będą stanowić granicę od której trzeba prowadzić ewidencję. “W praktyce oznacza to zmniejszenie liczby podmiotów, które mają obowiązek wpisu do bazy danych o produktach i opakowaniach” - pisze “DGP”.

Mniejsi zyskają

Jak podaje gazeta, podniesienie limitów sprawiło, że teraz jest mniej zobowiązanych do wpisu do BDO i tym samym do prowadzenia ewidencji i składania sprawozdań. Wiele firm wyjdzie na tym dobrze, a przede wszystkim osoby, które prowadzą małą, jednoosobową działalność.

Ustawa pisana na kolanie

Ale nie rozwiało to wszystkich wątpliwości. “Mają je zwłaszcza ci, którzy pod koniec roku wpisali się do bazy, a teraz już w niej być nie muszą. Otóż - jak się okazuje - ustawa o odpadach nie przewidziała możliwości wypisania się z BDO w takiej sytuacji” - pisze “DGP”.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >