BDO działa już od dawna, ale jej rozszerzona, elektroniczna wersja jest obowiązkowa dopiero od 1 stycznia 2020 roku
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Stycznia 2020

Zmuszali do wpisania się na listę BDO. A teraz osoby, które dopełniły obowiązku, mają spory problem

Dzięki przygotowanemu w ostatniej chwili rozporządzeniu wielu przedsiębiorców ma więcej czasu na rejestrację w BDO, pod warunkiem, że wytwarza odpady, mieszcząc się w ustalonych limitach. Jednak teraz pojawiają się wątpliwości, czy uchwała pozwoli na na wypisanie się z bazy ze względu na wzrost limitów - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Jedna baza, wiele problemów

Końcówka roku to wyjątkowo napięty czas dla przedsiębiorców i urzędników. Nie dość, że pojawiły się problemy techniczne, to jeszcze nie było oczywiste, jak interpretować przepisy o BDO. W efekcie nie było wiadomo, kto powinien dokonać rejestracji. Po apelach przedsiębiorców i branży odpadowej, którzy uważali, że BDO wymaga doprecyzowania wymagań i lepszego przygotowania technicznego niedawno nastąpił przełom.

Rzutem na taśmę

Ministerstwo nie opóźniło co prawda wejścia w życie przepisów o BDO, jednak wystosowało propozycję, aby od początku nowego roku podnieść limit odpadów wytwarzanych przez przedsiębiorców w ciągu roku, które będą stanowić granicę od której trzeba prowadzić ewidencję. “W praktyce oznacza to zmniejszenie liczby podmiotów, które mają obowiązek wpisu do bazy danych o produktach i opakowaniach” - pisze “DGP”.

Mniejsi zyskają

Jak podaje gazeta, podniesienie limitów sprawiło, że teraz jest mniej zobowiązanych do wpisu do BDO i tym samym do prowadzenia ewidencji i składania sprawozdań. Wiele firm wyjdzie na tym dobrze, a przede wszystkim osoby, które prowadzą małą, jednoosobową działalność.

13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiemCzytaj dalej

Ustawa pisana na kolanie

Ale nie rozwiało to wszystkich wątpliwości. “Mają je zwłaszcza ci, którzy pod koniec roku wpisali się do bazy, a teraz już w niej być nie muszą. Otóż - jak się okazuje - ustawa o odpadach nie przewidziała możliwości wypisania się z BDO w takiej sytuacji” - pisze “DGP”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. W ostatniej chwili zmieniono zasady, emeryci nie mieli o nich pojęcia. Chodzi o dodatkowe 500 złotych do emerytury

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News