Bankructwo w czasie pandemii - przypadek Zambii
FreeIMG
Autor Maria Glinka - 13 Listopada 2020

Jest już pierwszy kraj, który przez koronawirusa znalazł się na skraju bankructwa. Sytuacja wygląda tragicznie

Bankructwo zawisnęło nad Zambią - jednym z największych producentów miedzi w Afryce. Zagraniczni inwestorzy nie zgodzili się na odroczenie płatności odsetek z zadłużenia, o które wnioskowały władze kraju. Wszystko wskazuje na to, że pandemia tylko spotęgowała problemy finansowe tego afrykańskiego państwa.

Pierwsze pandemiczne bankructwo? Zambia z problemami

Zambia znalazła się na skraju bankructwa. Bloomberg podaje, że to pierwsze afrykańskie państwo, które przez pandemię może stać się niewypłacalne.

Powodem katastrofalnej kondycji finansowej Zambii jest nieuregulowanie należności względem zagranicznych inwestorów. Ostateczny termin spłaty zadłużenia na kwotę 3 mld dolarów mija w piątek 13 listopada 2020 r. Tuż przed tą datą władze państwowe zwróciły się do obligatariuszy z wnioskiem o odroczenie wykupu długu.

Jednak Business Inisder Polska donosi, że nie udało się uzyskać zgody dwóch trzecich wszystkich wierzycieli. Jest to warunek niezbędny, aby wstrzymać obowiązek zapłaty na okres sześciu miesięcy.

Skonfiskują Twój majątek nawet mimo braku wyroku. Zmiana przepisów wisi w powietrzuSkonfiskują Twój majątek nawet mimo braku wyroku. Zmiana przepisów wisi w powietrzuCzytaj dalej

„Rząd żałuje, że posiadacze obligacji nie zatwierdzili wniosków złożonych przez Zambię w dobrej wierze. Mimo to, nadal wierzymy, że znajdziemy wspólne rozwiązanie kwestii zdolności obsługi zadłużenia”, czytamy w oficjalnym oświadczeniu ministerstwa finansów Zambii.

Obawy przed skalą zadłużenia względem Chin zaprowadziły Zambię na skraj bankructwa

Dlaczego inwestorzy nie przystali na propozycję odroczenia długu i sprawili, że nad Zambią jawi się bankructwo? Wszystko z uwagi na obawy o zambijskie zadłużenie względem Chin.

Rząd Zambii próbował przekonać kredytodawców, że będzie równo traktował wierzycieli komercyjnych i oficjalnych. Jednak obligatariusze podejrzewają, że wszelkie udzielone przez nich ulgi zostaną wykorzystane na opłacanie długów zaciągniętych u chińskich państwowych pożyczkodawców. Bloomberg podaje, że nieopłacone należności względem Chin stanowią jedną czwartych wszystkich zewnętrznych zobowiązań Zambii.

Polacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyskiPolacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyskiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
2. Mariusz Czajka twierdzi, że był oszukany przez Marylę Rodowicz. Dziś przez pandemię nie ma za co żyć, pomoże mu inna artystka
3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

Bankructwo Zambii od lat wisi w powietrzu

Fatalna kondycja finansowa państwa to pokłosie decyzji podejmowanych przez tamtejszy rząd począwszy od 2012 r. Z każdym kolejnym rokiem zadłużenie Zambii zwiększało się mimo ostrzeżeń płynących od przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Przez 8 lat Zambia zaciągnęła tak wiele pożyczek, że jej dług zagraniczny urósł do poziomu 12 mld dolarów.

Zambia zapożyczyła się m.in. w bankach rozwoju i na komercyjnym rynku euroobligacji. Długi zaciągano na pokrycie kosztów energii, budowy dróg, kolei i telekomunikacji. Arve Ofstad i Elling Tjønneland z norweskiego zakładu Chr. Michelsens Institutt wskazują w swojej publikacji, że niektóre pożyczki na infrastrukturę przyniosły realne korzyści społeczno-gospodarcze, podczas gdy inne okazały się niezbyt trafione. Część pożyczek wykorzystano także na pokrycie deficytu budżetowego.

Świetna wiadomość od PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów największego banku w PolsceŚwietna wiadomość od PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów największego banku w PolsceCzytaj dalej

Wszystkie te problemy tylko pogłębił koronawirus. Oficjalne prognozy, na które powołuje się Bloomberg, wskazują, że Zambia już niebawem znajdzie się na skraju bankructwa, ponieważ przez pandemię jej gospodarka skurczy się po raz pierwszy o 1998 r.

W trakcie pandemii wiele zadłużonych państw afrykańskich próbuje umorzyć swoje długi. Jednak inwestorzy konsekwentnie odmawiają zgody na restrukturyzację pożyczek w obawie przed niepewnością w dobie koronawirusa.

Zambia to państwo w południowej Afryce, którego gospodarka oparta jest przede wszystkim na eksporcie miedzi. Wpływy z wywozu surowca odpowiadają za 80 proc. dochodów z handlu zagranicznego Zambii.

W ten weekend będzie wyjątkowo trudno dostać się do pieniędzy. Wielu Polaków musi przygotować zapasy gotówkiW ten weekend będzie wyjątkowo trudno dostać się do pieniędzy. Wielu Polaków musi przygotować zapasy gotówkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubów
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Średnia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogami
  4. Na kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczy
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Sensacja w polskiej kadrze skoczków. W naszej drużynie wyrasta nowy lider, pokonał Stocha i Kubackiego
  7. Błyskawiczny sernik Oreo bez pieczenia. Zrobisz go w 15 minut, fani ciasteczek oszaleją ze słodkiego szczęścia
Burza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyBurza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News