Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 17.01.2023 08:33

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

shaking-hands-gb54c437da 1920
Domena publiczna

Ok. 60 proc. firm planuje podnieść ceny, wynika z badania “Zakupy firmowe”. Przedsiębiorcy obawiają się mniejszych zamówień, a także opóźnień w płatnościach.

Obawy przedsiębiorców

49 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP działających w segmencie B2B obawia się mniejszych zamówień ze strony klientów. Natomiast 35 proc. wskazuje na opóźnienia w płatnościach. 

Z kolei 12 proc. właścicieli mikro i małych firm liczy się z brakiem zapłaty - wskazano w badaniu "Zakupy firmowe" przeprowadzonym dla firmy faktoringowej NFG, współpracującej z Krajowym Rejestrem Długów.

Prezes Krajowego  Rejestru Długów Biura Informacji Kredytowej zwrócił uwagę, że brak płatności czy opóźnienia w ich realizacji przyczyniają się do wzrostu liczby upadłości i likwidacji biznesów.  Wskazał też, że dłużnicy często tłumaczą się tym, że inni też im nie płacą.

Prawie 60 proc. firm chce podnieść ceny.

Blisko 60 proc. firm planuje podnieść ceny w najbliższych miesiącach. Dotyczy to głównie mikroprzedsiębiorstw. Emanuel Nowak z NFG sądzi, że wpłynie to na decyzje zakupowe, dlatego lepszym rozwiązaniem byłoby zaoferowanie klientom możliwości zakupu na raty. Wskazał też, że 18 proc. badanych przedsiębiorców wskazało, że zamierza w najbliższym czasie szukać tego typu elastycznych form płatności. 

Ogólnopolskie badanie “Zakupy firmowe” przeprowadziła firma IMAS International na zlecenie firmy faktoringowej NFG w drugim półroczu 2022 roku, badana próba to 462 mikro i małe przedsiębiorstwa, użyto techniki mieszanej CAWI i CATI. 

Tagi: Handel