BiznesINFO.pl
Uścisk dłoni, biznes, praca

Domena publiczna

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

17 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Ok. 60 proc. firm planuje podnieść ceny, wynika z badania “Zakupy firmowe”. Przedsiębiorcy obawiają się mniejszych zamówień, a także opóźnień w płatnościach.

Obawy przedsiębiorców

49 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP działających w segmencie B2B obawia się mniejszych zamówień ze strony klientów. Natomiast 35 proc. wskazuje na opóźnienia w płatnościach. 

Z kolei 12 proc. właścicieli mikro i małych firm liczy się z brakiem zapłaty - wskazano w badaniu "Zakupy firmowe" przeprowadzonym dla firmy faktoringowej NFG, współpracującej z Krajowym Rejestrem Długów.

Prezes Krajowego  Rejestru Długów Biura Informacji Kredytowej zwrócił uwagę, że brak płatności czy opóźnienia w ich realizacji przyczyniają się do wzrostu liczby upadłości i likwidacji biznesów.  Wskazał też, że dłużnicy często tłumaczą się tym, że inni też im nie płacą.

Prawie 60 proc. firm chce podnieść ceny.

Blisko 60 proc. firm planuje podnieść ceny w najbliższych miesiącach. Dotyczy to głównie mikroprzedsiębiorstw. Emanuel Nowak z NFG sądzi, że wpłynie to na decyzje zakupowe, dlatego lepszym rozwiązaniem byłoby zaoferowanie klientom możliwości zakupu na raty. Wskazał też, że 18 proc. badanych przedsiębiorców wskazało, że zamierza w najbliższym czasie szukać tego typu elastycznych form płatności. 

Ogólnopolskie badanie “Zakupy firmowe” przeprowadziła firma IMAS International na zlecenie firmy faktoringowej NFG w drugim półroczu 2022 roku, badana próba to 462 mikro i małe przedsiębiorstwa, użyto techniki mieszanej CAWI i CATI. 

Tagi:

handel

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >

Handel

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

Czytaj więcej >

Handel

Adam Glapiński o cenie chleba w Polsce. Prezes NBP wziął paragon ze sklepu

Czytaj więcej >