BiznesINFO.pl
Szczepionka firmy AstraZeneca na cenzurowanym

Marek BAZAK/East News

Szczepionka AstraZeneca. Coraz gorsza prasa, wycofujące się kraje i upadek na giełdzie

12 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Szczepionka firmy AstraZeneca jest na cenzurowanym. Kolejne kraje wstrzymują szczepienia, ponieważ zaistniało podejrzenie, że preparat może wywoływać niezwykle groźne zakrzepy krwi. Sytuacja zrobiła się poważna, kiedy 43-letni żołnierz z Włoch zmarł po po

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego kraje wycofują szczepionkę firmy AstraZeneca

  • Czy szczepionka jest niebezpieczna

  • Jakie objawy zaobserwowano u pacjentów

AstraZeneca na cenzurowanym. Szczepionka może powodować groźne zakrzepy krwi

Szczepionka firmy AstryZeneca jest coraz częściej wycofywana z wielu europejskich krajów. Zaistniało bowiem podejrzenie, że brytyjsko-szwedzki preparat wywołuje groźne zakrzepy krwi.

We Włoszech 43-letni żołnierz zaszczepiony preparatem AstryZeneca zmarł w wyniku zatrzymania akcji serca, dlatego Włoska Agencja Leków zabroniła użycia jednej z partii szczepionki. Prokuratura w Syrakuzach prowadząca w tej sprawie postępowanie, zaalarmowała, że w całej Europie znajduje się tysiące fiolek z wycofanej serii. Całej sprawie przygląda się Komisja Europejska.

W związku z powyższym podawanie szczepionki firmy AstraZeneca zawiesiły w Europie: Islandia, Dania, Norwegia, Austria, Estonia, Litwa, Luksemburg i Łotwa. Do tych krajów dołączyła także Rumunia, tłumacząc swoją decyzję jako "skrajny środek ostrożności".

- Ta decyzja została podjęta jako środek szczególnej ostrożności, bez żadnego naukowego argumentu w Rumunii, który by ją uzasadniał - oświadczyły władze zdrowotne w Rumunii, na które powołuje się PAP.

- Decyzja o poddaniu danej partii kwarantannie została podjęta wyłącznie na podstawie zdarzenia zgłoszonego we Włoszech - podkreślono i dodano, że zawieszenie ma obowiązywać do czasu zakończenia przez Europejską Agencję Leków (EMA) wyjaśniania problemu.

EMA przekazała w środę, że nie ma informacji o szczególnych problemach dotyczących z partią szczepionek firmy AstraZeneca, którą uznano za potencjalnie niebezpieczną, po tym jak jedna z osób zaszczepionych w Austrii zmarła.

 Europejska Agencja Leków poinformowała, że z trzech mln osób, które w Europie otrzymały szczepionkę, wystąpienie zakrzepów zgłoszono u 22 pacjentów.

"Obecnie nie ma wskazań, że szczepionka spowodowała te dolegliwości, które nie są uwzględnione w opisie efektów ubocznych związanych z tą szczepionką" - przekazała EMA.

Tajlandia także wycofuje szczepionki AstraZeneca

W ślady wielu europejskich krajów poszła Tajlandia. O swojej decyzji rząd Tajlandii poinformował na konferencji prasowej. W piątek miały zacząć się tam szczepienia z użyciem preparatu brytyjsko-szwedzkiej firmy. Szczepionkę mieli przyjąć m.in. premier Prayuth Chan-ocha i członkowie jego gabinetu.

- AstraZeneca to wciąż dobra szczepionka, ale, biorąc pod uwagę to, co się stało, ministerstwo zdrowia tymczasowo odłożyło jej używanie - przekazał sekretarz resortu Kiattiphum Wongjit. Ministerstwo wyjaśniło, że mogło pozwolić sobie na taką decyzję, ponieważ udało się opanować drugą falę epidemii.

Tagi:

Koronawirus

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >