Akcyzy na spirytus nie będzie
Wikipedia /Adam-dalekie-pole
Autor Radosław Święcki - 7 Marca 2020

Spirytus bez akcyzy. Nietypowy powód decyzji ministra finansów

Akcyzy na spirytus przeznaczony na produkcję środków biobójczych nie będzie. Ministerstwo Finansów wyda w tej sprawie w poniedziałek rozporządzenie. Wszystko przez najnowsze plany produkcyjne PKN Orlen.

Zwolnienie z akcyzy - jak podaje Money.pl - ma związek z planami PKN Orlen dotyczącymi uruchomienia Orlen Oil, płynu do dezynfekcji rąk.

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej koncernu paliwowego wynika, że produkcja płynu rozpocznie się w Zakładzie Produkcyjnym w Jedliczu już w najbliższych dniach, a w ciągu dwóch tygodni na rynek ma trafić 1 mln litrów produktu.

Zwolnienie z akcyzy w poniedziałek

By jednak nie obciążać koncernu nadmiernymi kosztami, pojawił się pomysł rezygnacji z akcyzy. Dlatego - jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk - już w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński wyda rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony na produkcję środków biobójczych.

Płyn ma trafić do polskich szkół pod koniec następnego tygodnia.

Szef kancelarii premiera zapowiedział również, że zgodnie z decyzją szefa rządu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ma do wtorku zaproponować projekt pakietu pomocowego dla firm z branż najbardziej dotkniętych stratami ze względu na rozprzestrzenianie koronawirusa. Dworczyk wskazał tu przede wszystkim branże turystyczną i przewozową.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu szerokim echem odbiła się wypowiedź szefowej resortu rozwoju, która stwierdziła, że epidemia koronawirusa może być szansą dla polskich przedsiębiorców, wyjaśniając, że polskie produkty i usługi budzą zainteresowanie inwestorów, którzy dotychczas korzystali z dostawców z Chin.

Polska gospodarka oparta na małych i średnich firmach, które nie miały swoich parków produkcyjnych ulokowanych w Chinach, paradoksalnie na tego typu kryzysie może skorzystać - wyjaśniała wówczas Emilewicz.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News