Zaniechanie płacenia abonamentu może oznaczać duże kłopoty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Radosław Święcki - 6 Marca 2020

Chorej na raka miesięcznie zabierają 700 zł. Zaległy abonament RTV możesz zapłacić i ty

Przestałeś płacić abonament? Możesz spodziewać się kłopotów jak pani Iza. Chora na nowotwór 70-latka przez zwłokę w opłacie abonamentu, ma teraz potrącane 700 zł z emerytury.

Nieopłacanie abonamentu może mieć fatalne skutki. “Gazeta Wyborcza” przedstawia historię cierpiącej na notowotwór 70-letniej pani Izy.

W listopadzie ub.r. kobieta otrzymała pismo z Poczty Polskiej z wezwaniem do zapłaty zaległego abonamentu RTV. Po 22,70 zł za miesiąc plus 49 gr odsetek za zwłokę. Za pięć ostatnich lat uzbierało się prawie 2 tys. zł.

- Przegapiłam. Byłam po operacji, miałam inne rzeczy na głowie, ale myślałam, że jeszcze się odwołam - mówi w rozmowie z “Wyborczą” pani Iza.

Jest pomysł na nowy obowiązek dla kierowców. Musieliby przestrzegać go przez 4 miesiące w rokuJest pomysł na nowy obowiązek dla kierowców. Musieliby przestrzegać go przez 4 miesiące w rokuCzytaj dalej

Kosztowny abonament

Kilka tygodni później 70-latka dostała pismo z urzędu skarbowego z informacją o “zajęciu świadczeń ze świadczenia emerytalnego i ubezpieczenia społecznego oraz renty socjalnej”.

- Wzywa się organ rentowy, aby nie wypłacał zajętej części świadczenia, lecz przekazał ją organowi egzekucyjnemu aż do pełnego pokrycia egzekwowanych należności - napisano.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Emerytura już wkrótce bez podatku? Jest oficjalna odpowiedź władz, tłumaczą się konstytucją

Ostatecznie urząd skarbowy powiadomił ZUS i od stycznia 70-latka ma potrącane ok. 700 zł z emerytury, czyli ponad jedną trzecią swojego świadczenia.

70-latka otrzymała wezwanie do zapłaty, ponieważ w przeszłości zarejestrowała odbiornik w mieszkaniu i przez kilka lat opłacała abonament, wskutek czego jej dane są dostępne w rejestrze. Gdy 15 lat temu założyła kablówkę zaniechała dalszych opłat.

Poczta tropi

Osobom w podobnej sytuacji Poczta Polska wysyła rocznie ok. pół miliona pism. W efekcie w 2018 r. udało się odzyskać dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ok. 200 mln zł.

“Wyborcza” wyjaśnia, że pani Iza musiała opłacić należności za ostatnie pięć lat, ponieważ zgodnie z ordynacją podatkową po tym okresie należność się przedawnia.

Gdy wezwanie nie przynosi skutku, Poczta zwraca się do urzędu skarbowego.

- Zgodnie z prawem możemy wtedy zastosować egzekucję ze świadczenia emerytalnego oraz ubezpieczenia społecznego, a także renty socjalnej maksymalnie do 25 proc. jego wysokości - tłumaczy w rozmowie z gazetą Justyna Pasieczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Oto najnowsze, ulubione marki samochodów Polaków. Nowy lider zaskakujeOto najnowsze, ulubione marki samochodów Polaków. Nowy lider zaskakujeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragedia w Wołominie: dwulatek był chory, przyjmował antybiotyki. Babcia wezwała pomoc, chłopiec nie żyje
  2. Umyły włosy płynem do higieny intymnej. Spojrzały w lustro, a efekt zaparł im dech w piersiach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Karol Strasburger niedawno wrócił z objętych epidemią Włoch. Ma ważny apel do wszystkich Polaków
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News