500 plus na nowy okres świadczeniowy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 28 Stycznia 2021

Złożyłeś wniosek o 500 plus? To złóż jeszcze raz, bo świadczenie może Ci przepaść

500 plus już niebawem przejdzie ważną zmianę organizacyjną. Od przyszłego miesiąca wracają wnioski, na mocy których rodzice będą otrzymywali pieniądze na kolejny okres świadczeniowy. Warto pamiętać o terminach, aby nie narazić się na przerwy w wypłatach lub całkowicie nie stracić 500 plus.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany zajdą w 500 plus
  • O jakich terminach należy pamiętać
  • W jaki sposób można złożyć wniosek

500 plus na starych zasadach

500 plus to świadczenie wychowawcze, które od lat stanowi filar polityki społecznej w wydaniu PiS. Portal natemat.pl podaje, że w 2019 r. pieniądze pobierało co miesiąc 3,5 mln dzieci z ponad 2,3 mln polskich rodzin. Każdy z beneficjentów musi przygotować się nieuchronne zmiany w programie „Rodzina 500 plus”.

W 2019 r. rząd Zjednoczonej Prawicy zadecydował o przesunięciu terminów. Rodzice, którzy dwa lata temu złożyli wniosek o 500 plus nie musieli dopełniać formalności w 2020 r. Jednak od lutego 2021 r. wracają wcześniejsze zasady, które obligują świadczeniobiorców do skrupulatnego pilnowania wyznaczonych terminów.

Kluczowe daty w 500 plus

Portal money.pl podaje, że po zmianach prawo do pobierania 500 plus będzie przysługiwało na roczny okres świadczeniowy. Najbliższy rozpocznie się 1 czerwca 2021 r., a zakończy 31 maja 2022 r. Zasady mają zostać podtrzymane przez kolejne lata.

Od kiedy można składać dokumenty na nowy okres świadczeniowy? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że nabór wniosków drogą elektroniczną rusza już 1 lutego 2021 r. Formalności można dopełnić za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Z kolei od 1 kwietnia będzie można składać wnioski również drogą tradycyjną. W tym celu należy wysłać dokumenty pocztą lub osobiście stawić się we właściwym urzędzie.

Bez względu na wybór kanału komunikacji należy pamiętać o terminach. Każdy, kto przedłoży dokumenty do końca czerwca 2021 r. będzie mógł liczyć na wypłatę 500 plus z wyrównaniem od 1 czerwca.

Jednak nowa konstrukcja organizacyjna systemu niesie za sobą kilka warunków. Rodzic, który nie chce narazić się na przerwy w wypłatach powinien złożyć dokumenty do końca kwietnia 2021 r. Pilnowanie wyznaczonego terminu zapewni wypłatę 500 plus już w czerwcu.

Natomiast osoby, które złożą wniosek w maju i czerwcu, muszą przygotować się na opóźnienia. Przedłożenie dokumentów do końca maja oznacza, że 500 plus zasili konto rodziny maksymalnie do 31 lipca 2021 r. Z kolei zawnioskowanie do końca czerwca wiąże się z wypłatą środków najpóźniej do 31 sierpnia 2021 r.

Mimo formalnych opóźnień nie należy obawiać się utraty środków. Władza deklaruje, że osoby, które złożą dokumenty w maju i czerwcu i tak otrzymają 500 plus za czerwiec, lipiec i sierpień, jednak w terminie późniejszym.

Zupełnie inne zasady przewidziano dla osób, które zawnioskują dopiero w drugiej połowie roku. Rodzic, który zgłosi się po 500 plus dopiero w lipcu 2021 r. nie otrzyma pieniędzy za czerwiec, a pierwsza wypłata będzie należała się dopiero za lipiec. Analogiczna zasada obowiązuje w każdym kolejnym miesiącu spóźnienia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News