BiznesINFO.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Złożyłeś wniosek o 500 plus? To złóż jeszcze raz, bo świadczenie może Ci przepaść

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany zajdą w 500 plus

  • O jakich terminach należy pamiętać

  • W jaki sposób można złożyć wniosek

500 plus na starych zasadach

500 plus to świadczenie wychowawcze, które od lat stanowi filar polityki społecznej w wydaniu PiS. Portal natemat.pl podaje, że w 2019 r. pieniądze pobierało co miesiąc 3,5 mln dzieci z ponad 2,3 mln polskich rodzin. Każdy z beneficjentów musi przygotować się nieuchronne zmiany w programie „Rodzina 500 plus”.

W 2019 r. rząd Zjednoczonej Prawicy zadecydował o przesunięciu terminów. Rodzice, którzy dwa lata temu złożyli wniosek o 500 plus nie musieli dopełniać formalności w 2020 r. Jednak od lutego 2021 r. wracają wcześniejsze zasady, które obligują świadczeniobiorców do skrupulatnego pilnowania wyznaczonych terminów.

Kluczowe daty w 500 plus

Portal money.pl podaje, że po zmianach prawo do pobierania 500 plus będzie przysługiwało na roczny okres świadczeniowy. Najbliższy rozpocznie się 1 czerwca 2021 r., a zakończy 31 maja 2022 r. Zasady mają zostać podtrzymane przez kolejne lata.

Od kiedy można składać dokumenty na nowy okres świadczeniowy? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że nabór wniosków drogą elektroniczną rusza już 1 lutego 2021 r. Formalności można dopełnić za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Z kolei od 1 kwietnia będzie można składać wnioski również drogą tradycyjną. W tym celu należy wysłać dokumenty pocztą lub osobiście stawić się we właściwym urzędzie.

Bez względu na wybór kanału komunikacji należy pamiętać o terminach. Każdy, kto przedłoży dokumenty do końca czerwca 2021 r. będzie mógł liczyć na wypłatę 500 plus z wyrównaniem od 1 czerwca.

Jednak nowa konstrukcja organizacyjna systemu niesie za sobą kilka warunków. Rodzic, który nie chce narazić się na przerwy w wypłatach powinien złożyć dokumenty do końca kwietnia 2021 r. Pilnowanie wyznaczonego terminu zapewni wypłatę 500 plus już w czerwcu.

Natomiast osoby, które złożą wniosek w maju i czerwcu, muszą przygotować się na opóźnienia. Przedłożenie dokumentów do końca maja oznacza, że 500 plus zasili konto rodziny maksymalnie do 31 lipca 2021 r. Z kolei zawnioskowanie do końca czerwca wiąże się z wypłatą środków najpóźniej do 31 sierpnia 2021 r.

Mimo formalnych opóźnień nie należy obawiać się utraty środków. Władza deklaruje, że osoby, które złożą dokumenty w maju i czerwcu i tak otrzymają 500 plus za czerwiec, lipiec i sierpień, jednak w terminie późniejszym.

Zupełnie inne zasady przewidziano dla osób, które zawnioskują dopiero w drugiej połowie roku. Rodzic, który zgłosi się po 500 plus dopiero w lipcu 2021 r. nie otrzyma pieniędzy za czerwiec, a pierwsza wypłata będzie należała się dopiero za lipiec. Analogiczna zasada obowiązuje w każdym kolejnym miesiącu spóźnienia.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]