BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Komornik wbrew prawu może zająć 500 plus? Zapis w przepisach wywołuje kontrowersje

22 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

500 plus to świadczenie, które jest chronione przed zajęciem komornika. Ale w praktyce może się zdarzyć, że bank zablokuje kwotę ze świadczenia na podstawie pewnego zapisu w prawie. Z czego to wynika?

500 plus wyłączone z postępowań egzekucyjnych

Zgodnie prawem świadczenia takie jak emerytury, alimenty, 500 plus, zasiłki, renty rodzinne i nowe świadczenia w ramach specustawy (m.in. postojowe dla samozatrudnionych i na umowach cywilnoprawnych) są chronione przed egzekucją komorniczą. Inna sprawa, iż praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze tak jest.

500 plus podlega dodatkowej ochronie

Poza tym - jak przypomina WP Finanse - poza świadczeniami takimi jak 500 plus, które są szczególnie chronione przed komornikami, jest jeszcze tzw. kwota wolna od egzekucji. Aktualnie jest to 75 proc. najniższego wynagrodzenia, co daje kwotę w wysokości 1950 zł brutto. Taka kwota musi pozostać do dyspozycji osoby zadłużonej.

- Kwota wolna uwzględnia wszystkie wpływające pieniądze na rachunek, które nie są zwalniane innymi przepisami ustawy - powiedział Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank w rozmowie z WP Finanse.

500 plus i tak mogą zająć?

W efekcie świadczenia chronione, takie jak zasiłek czy 500 plus to środki dodatkowe, których nie wlicza się do kwoty wolnej od egzekucji w wysokości 1950 zł. W związku z tym dochodzi do sytuacji, że mimo ochrony świadczenia, może ono zostać zajęte przez komornika.

Jak podaje WP Finanse, dosyć często dochodzi jednak do sytuacji, w których banki wliczają świadczenia takie jak 500 plus do kwoty wolnej od egzekucji - czyli tych 1950 zł brutto. Pieniądze ze świadczeń są wówczas zdecydowanie zabezpieczone od działalności komorniczej. Jednak w konsekwencji osoba zadłużona ma znacznie mniej środków do wykorzystania w danym miesiącu.

Redakcja WP Finanse próbowała zapytać Związek Banków Polskich o praktykę wliczania świadczeń do kwoty wolnej od egzekucji. Przemysław Barbrich, dyrektor zespołu PR w ZBP nie chciał rozmawiać na ten temat i odesłał dziennikarzy do prasy prawniczej.

Tagi:

Zadłużenie500 plusświadczenia socjalnekonta bankowe

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >