BiznesINFO.pl

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Polacy nie zwlekają z 500 plus. 1,5 mln wniosków już czeka w bazie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Tydzień temu ruszyły nowe wnioski o 500 plus

  • Ile w ciągu tygodnia Polacy złożyli wniosków

  • Dlaczego nie warto zwlekać ze składaniem wniosków ws. 500 plus

Polacy nie zwlekają z 500 plus

W poniedziałek minął dokładnie tydzień od momentu, gdy ruszył internetowy nabór wniosków w sprawie świadczenia 500 plus. Właśnie od 1 lutego można składać wnioski o wypłatę środków z programu drogą elektroniczna, np. za pomocą bankowości elektronicznej, portalu [email protected], czy Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Ponowne złożenie wniosków ws. 500 plus jest konieczne w związku z nowym okresem rozliczeniowym programu „Rodzina 500 plus”  – od 1 czerwca br. do 31 maja 2022 roku.

Okazuje się, że Polacy nie zwlekają z ponownym wypełnieniem świadczenia. Jak już informowaliśmy , już w ciągu pierwszej doby złożono ponad 600 tys. wniosków o wypłatę środków przyznawanych w ramach programu i przyznano ponad 23 tys. świadczeń.

Jak sytuacja pod tym względem wygląda po tygodniu? Redakcja BiznesInfo zwróciła się z prośbą o najnowsze dane do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

- Informujemy, że dziś (tj. 08.02.2021 r.) do godziny 9.00 złożono już ponad 1,5 mln wniosków o świadczenie z rządowego programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy – informuje wydział prasowy resortu rodziny i polityki społecznej.

Resort informuje również, że w ciągu tygodnia przyznano prawie 235 tys. świadczeń.

Jak zatem widać znaczna część polskich rodzin nie zamierza czekać z ponownym wypełnieniem wniosku o przyznanie 500 plus. Z pewnością jednak nie brakuje osób, które będą wolały uczynić to drogą tradycyjną. W tym wypadku trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać, gdyż taka możliwość będzie istniała od 1 kwietnia. Wnioski tą drogą można składać np. w urzędzie miasta bądź gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń, a także za pośrednictwem poczty.

Z wypełnieniem wniosku o przyznanie 500 plus nie ma co zwlekać, gdyż szybsze uporanie się z tą czynnością, to gwarancja szybszego otrzymania środków. Osoby, które złożą wniosek do końca kwietnia tego roku, mają gwarancję, że dostaną pieniądze do końca czerwca. Jeżeli uczynią to w maju, wówczas środki wpłyną na konto do końca lipca, a jeżeli w czerwcu to wypłaty należy spodziewać się do końca sierpnia. Z kolei wnioski złożone między 1 a 31 lipcem oznaczają wypłatę 500 plus do końca września. 

Za chwilę 5 rocznica 500 plus

1 kwietnia tego roku minie dokładnie 5 lat od wejścia w życie programu „Rodzina 500 plus”. 500 zł na drugie i kolejne dziecko było jedną z głównych obietnic Prawa i Sprawiedliwości i Andrzeja Dudy w – jak się okazało wygranej - kampanii wyborczej w 2015 roku. Początkowo pieniądze były przyznawane na drugie i kolejne dziecko, ale przed kolejnymi wyborami w 2019 roku program rozszerzono również na pierwsze dziecko.

Z danych resortu rodziny i polityki społecznej wynika, że 500 plus otrzymuje ponad 6,5 mln dzieci. Na realizację programu przeznaczono dotychczas 134 mld zł, zaś w tym roku na wypłatę środków przyznawanych w ramach programu zabezpieczono 41 mld zł.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]