500 plus to ogromne obciążenie dla budżetu. W przyszłym roku rząd przeznaczy na program prawie 42 miliardy złotych
fot. Sekgei / Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Lutego 2020

Tysiące Polek ma problem z 500 plus. Urząd nie chce wypłacać im świadczenia przez mężów

500 plus nie dla żon kierowców TIR-ów? Kobiety mają problem z uzyskaniem prawa do świadczenia. Urzędy niechętnie je przyznają, bo pojawiają się obawy, czy kobiety nie pobierają innych, zagranicznych świadczeń - informuje portal Wirtualna Polska.

500 plus nie dla żon kierowców TIR-ów

500 plus to świadczenie wypłacane od 2016 roku na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Program Prawa i Sprawiedliwości obowiązuje tylko na terenie Polski, dla osób mieszkających w kraju na stałe. Aby mieć prawo do 500 plus, nie można też pobierać innych, podobnych świadczeń w innych krajach Unii Europejskiej.

Z tego powodu problemy z 500 plus mają żony kierowców TIR-ów, o czym informuje Wirtualna Polska. O sytuacji zdecydowała się opowiedzieć jedna z nich. - Mąż jeździ ciężarówką po całej Unii Europejskiej. Ciężko pracuje na utrzymanie domu, ale okazało się to problemem dla urzędników od 500 plus. Panie z urzędu uznały, że w takim razie mój mąż zamieszkuje za granicą i decyzja o przyznaniu dodatku wymaga konsultacji z zagranicznymi urzędami pomocy socjalnej - wyjaśnia Sonia Kotowska, mieszkanka powiatu częstochowskiego, w rozmowie z portalem WP.pl.

Zaoszczędź nawet 1520 złotych przy rozliczaniu PIT. Ulga, z której może skorzystać każdyZaoszczędź nawet 1520 złotych przy rozliczaniu PIT. Ulga, z której może skorzystać każdyCzytaj dalej

Sprawy o 500 plus stoją w miejscu

Kobieta ubiega się o 500 plus od sierpnia ubiegłego roku. I nadal nie dostała decyzji o przyznaniu świadczenia. Postępowanie trafiło do Wydziału rodziny i Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Czemu sprawa jest tak skomplikowana? Okazuje się, że w sytuacji, gdy jeden z rodziców pracuje w innym kraju należącym do Unii Europejskiej, to urzędy wojewódzkie muszą zweryfikować to, czy rodzice nie pobierają innych, zagranicznych świadczeń.

- To absurd! Mój mąż nie mieszka za granicą. No, chyba że za zamieszkiwanie uznać fakt, że zazwyczaj nocuje w kabinie swojego samochodu (...) Takie sprawdzanie może trwać latami. Czy oni zamierzają sprawdzić wszystkie kraje po drodze do Barcelony? - ubolewa nad tą sytuacją Sonia Kotowska w rozmowie z WP.pl.

Na łamach Wirtualnej Polski kobieta zaznaczyła, że żony kierowców zawodowych są różnie traktowane przez urzędy. Jedni dostają 500 plus bezproblemowo, natomiast jest też sporo osób poddawanych weryfikacji - urzędnicy sprawdzają, czy takie osoby nie pobierają dodatków socjalnych z innego kraju Unii Europejskiej.

Biedronka i Lidl chcą przyciągnąć klientów w najbliższym tygodniu. Dyskonty pokazały czym najbardziejBiedronka i Lidl chcą przyciągnąć klientów w najbliższym tygodniu. Dyskonty pokazały czym najbardziejCzytaj dalej

Z odpowiedzią się nie spieszą

To sprawia, że tysiące rodzin ma problemy ze świadczeniem 500 plus. Dochodzi do opóźnień w wypłatach albo odmowy przyznania pieniędzy z programu. Dochodzenia potrafią trwać wiele miesięcy, najpierw zajmują się nimi urzędy wojewódzkie, a potem sprawy trafiają do ośrodków pomocy społecznej. Dlaczego? Na odpowiedź z podobnych, zagranicznych instytucji trzeba bardzo długo czekać. Wymiana informacji na tym polu zawodzi.

Jak podaje Wirtualna Polska, problem z procedurami nieoficjalnie potwierdzili urzędnicy z Katowic, ale problem nie dotyczy samego Śląska. Świadczenie 500 plus pobiera blisko 6,8 mln dzieci. W tym roku rząd przeznaczy na program niemal 42 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Syn znanego polskiego polityka wśród oskarżonych o grupowy gwałt. Sprawa za zamkniętymi drzwiami
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Prezes ZUS nie ma złudzeń. Kto inny będzie zliczał nasze emerytury, wiele ludzi może przez to stracić pracę
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News