BiznesINFO.pl

Biznesinfo

ZUS może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej, ale jest warunek. Musisz wypełnić wniosek do 31 maja

30 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Do 22 maja 2023 roku osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych, podatku liniowego lub ryczałtu muszą rozliczyć roczną składkę zdrowotną. Dodatkowo przedsiębiorca może złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ma na to czas do 31 maja 2023 roku.

Jak to jest z tą składką zdrowotną?

Składka zdrowotna przybrała wszystkie cechy podatku dochodowego, czyli jest uzależniona od przychodu lub dochodu oraz należy ją rozliczać rocznie. Jest jednak jedna znacząca różnica. Składkę trzeba opłacać zawsze, nawet jeśli przedsiębiorca ponosi stratę w działalności gospodarczej – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w inFakcie w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

W przypadku podatników rozliczających się na skali podatkowej i podatkiem liniowym roczną podstawę służącą do obliczenia składki zdrowotnej stanowi wysokość przychodów pomniejszona o koszty i składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe (pod warunkiem, że nie zaliczono ich wcześniej do kosztów uzyskania przychodów). Wysokość składki zdrowotnej dla podatku liniowego to 4,9 proc., a dla skali podatkowej – 9 proc. podstawy opodatkowania. Ważne: w obu przypadkach nie może wynieść mniej niż 9 proc. wynagrodzenia minimalnego, a więc w ubiegłym roku była to kwota 270,90 zł.

Ekspert InFaktu wyjaśnia, że jeśli przedsiębiorca w pierwszej połowie roku uzyskał wysoki dochód, a w drugiej połowie zanotował stratę, to wciąż powinien każdego miesiąca opłacać minimalną składkę zdrowotną. Natomiast, jeśli jego dochód z pierwszej połowy roku był wyższy od podstawy dla minimalnej składki, to w rozliczeniu rocznym powstanie nadpłata.

Natomiast dla ryczałtowców podstawę składki zdrowotnej stanowi przychód roczny, pomniejszony o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Wysokość rocznej składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy będącego na ryczałcie, prowadzącego działalność przez 12 miesięcy zależy od rocznego przychodu i wynosi:

  • 4031,28 zł (12 x 335,94 zł) dla maksymalnie 60 tys. zł przychodu,
  • 6718,68 zł dla przychodu między 60 tys. zł a 300 tys. zł (12 x 559,89 zł),
  • 12093,72 zł (12 x 1007,81 zł) w przypadku przychodu powyżej 300 tys. zł.

Ryczałtowcy składkę zdrowotną mogą opłacać na dwa sposoby. Po pierwsze progresywnie, czyli wraz z przekroczeniem progu wzrasta wysokość składki. Drugim sposobem jest wyliczenie wysokości składki na podstawie przychodu z roku poprzedzającego. W tym przypadku mogą powstać nadpłaty, jeśli w 2021 roku osiągnięto przychody w progu wyższym niż przychody z roku 2022 – czytamy w komunikacie InFaktu.

Krótki czas na złożenie wniosku

Firma InFakt przypomina, że niektórzy podatnicy będą mieli tylko kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Dopiero po tym, jak przedsiębiorca złoży rozliczenie roczne – a ma na to czas do 22 maja br. –  ZUS wystawi mu wniosek o zwrot nadpłaty i wtedy będzie można go zatwierdzić na platformie PUE ZUS. Od tego momentu Zakład ma trzy miesiące, by przelać środki na wskazane przez podatnika konto.

Jest pewien problem

Podatek dochodowy można korygować do 5 lat wstecz. Powstaje więc pytanie: w jaki sposób będzie można skorygować składkę zdrowotną, jeśli po jej rozliczeniu przedsiębiorca dokona korekty w swoich przychodach i kosztach? Termin ustawowy „ostatecznie” sugeruje, że rozliczenie roczne nie będzie mogło już być korygowane. Czy to oznacza, że po korekcie składki niedopłaty lub nadpłaty podatku nie będą w żaden sposób uwzględniane? – pyta Piotr Juszczyk i zaraz odpowiada: przedsiębiorcy będą zobowiązani złożyć korekty w miesięcznych rozliczeniach tam, gdzie doszło do zmiany podstawy składki zdrowotnej. W przypadku, gdy rozliczenie roczne będzie nienaruszalne, stwierdzenie niedopłaty lub nadpłaty nastąpi w uzgodnieniu z ZUS-em.

Tagi:

podatekprzedsiębiorcaskładki ZUS

Podobne artykuły

Finanse

Polski bank na sprzedaż. Proces już rusza
Czytaj więcej >

Finanse

300 zł na dziecko. Nabór wniosków rusza już niebawem
Czytaj więcej >

Finanse

Nie będzie podatku od zrzutek. Koniec długiej epopei
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd się nie szczypie. Każdy kto pracuje w Polsce, zarobi nie mniej niż 4250 zł
Czytaj więcej >

Finanse

Wykryto gigantyczną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Został milionerem dzięki Lotto. Teraz musi oddać ponad milion wygranej
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

Od lipca świadczenie z ZUS będzie wyższe. Można je pobierać nawet rok
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Niektórzy seniorzy będą mogli dostać więcej pieniędzy. Wiadomo kiedy Sejm zajmie się ważnym świadczeniem
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie dla konkretnej grupy seniorów. Jedno kryterium do spełnienia
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Więcej pieniędzy dla Polaków. Popularny bank wprowadza zmiany
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Alarm dla użytkowników Play i Plusa. Zagrożenie, o którym musisz wiedzieć
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

ZUS zdecydował. Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów
Czytaj więcej >