BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Na rynku już zaczyna brakować jednego z surowców. Wszystko przez panikę zakupową

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Złoto zniknęło w ekspresowym tempie

Koronawirus sieje prawdziwe spustoszenie na światowych rynkach. Ceny akcji i obligacji były najniższe od 2008 roku, a fundusze były zmuszone do wyprzedawania aktywów po każdej cenie, żeby tylko utrzymać płynność finansową. Wyprzedawano wszystko, co się dało, w tym również kontrakty na złoto, które w marcu zaliczyły spadek aż o 15 proc. - zwraca uwagę Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Gdy akcje “papierowego” złota leciały w dół, prawdziwe złoto zaczęło znikać z półek w ekspresowym tempie. Analityk zwraca uwagę, że braki widać na internetowych stronach firmy Apmex, który jest jednym z największych dilerów złota w USA. 

Według mojego rozeznania rynku już tydzień temu złoto inwestycyjne stało się w Polsce praktycznie niedostępne - twierdzi Krzysztof Kolany.

Złoto niedostępne

Złota nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. Firmy takie jak Mennica Skarbowa, Goldenmark poinformowały że złoto jest niedostępne. 

Na Biznesinfo.pl pisaliśmy niedawno o wynikach finansowych Mennicy Polskiej. Grupa opublikowała swój raport całoroczny za 2019 r., gdzie podkreślono wpływ “zwiększonego obrotu na rynku złota”.

Wychodzi więc na to, że złoto inwestycyjne jest w tym momencie towarem nie do zdobycia. Krzysztof Kolany ostrzega, że jeśli taka sytuacja utrzyma się dłużej, istnieje ryzyko, że rynek prawdziwego złota zostanie odseparowany od tego “papierowego” na dobre.

Tagi:

Koronawiruszłoto

Podobne artykuły

Energetyka

Dodatek węglowy: urzędnicy pukają do drzwi Polaków. Oszustom grożą wysokie kary
Czytaj więcej >

Finanse

Wiele kobiet może otrzymać dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie do emerytury
Czytaj więcej >

Finanse

Kryzys bankowy coraz bliżej Polski. Prawdopodobieństwo upadku Deutsche Banku rośnie
Czytaj więcej >

Finanse

Od podatku możesz odliczyć nową zmywarkę, pralkę, lodówkę i nie tylko. Sprawdzamy założenia ulgi mieszkaniowej
Czytaj więcej >

Finanse

Będzie nerwowo, ale banki nie upadną. Ważne słowa z GPW
Czytaj więcej >

Finanse

Ostatnie dni na wykorzystanie świadczenia. ZUS przypomina, lepiej się pośpiesz
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]