BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ziemia nie-obiecana, czyli tragiczna sytuacja krawiectwa w Polsce

8 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Krawcy w Polsce z reguły mogą liczyć na pensje w okolicach płacy minimalnej. Brak szkół, które uczyłyby fachu, a produkcja wynoszona jest na Daleki Wschód.

Dzięki powieści Władysława Reymonta, a później filomowej adaptacji tego wielkiego dzieła polskiego noblisty, branża tekstylna zagościła na stałę w polskiej kulturze. W XIX w. fabryki odzieży w Łodzi pozwolily rozwinąć się młodemu miastu w tempie wręcz zastraszającym. Dzisiaj w Polsce szyje się coraz mniej. Bo za drogo, bo nie ma kto, bo się nie opłaca. Sytuację w fachu krawieckim sprawdziła Weronika Szkwarek z portalu Bankier.pl. 

To gdzie szyjemy ubrania? 

W końcówce kiwetnia miała miejsce akcja społeczna o nazwie Who made my clothes (kto szyje moje ubrania), której celem było zwrócenie uwagi na to, skąd pochodzą tekstylia, jakie mamy okazję kupować w sklepach na terenie Polski, czy to naszych rodzimych marek, czy tez zagranicznych. Badania rynku wykazały, że najwięcej odzieży importujemy z Chin, a wartość tego importu w 2018 r. to 27 mld zł. Na drugim miejscu są tekstylia sporwadzane z Bangladeszu, tutaj wartość importu wyniosła 16 mld zł. Na kolejnych miejscach są: Indie (5 mld zł), Kambodża (4 mld zł) i Wietnam (3 mld zł).

Firma LPP, do której należą takie marki jak np Reserved i Cropp szyje w Polsce tylko niewielką część ubrań. Reszta asortymentu pochodzi z Dalekiego Wschodu, ale także z Turcji. 

Są w ogóle oferty? 

Jak podaje bankier.pl, 2 maja w urzędach pracy w całej Polsce były 774 oferty dla krawców, krawcowych i szwaczek. Z ogłoszeniami w internecie jest już nieco gorzej. Na przykład na portalu OLX.pl znajdują się 202 oferty przy wpisaniu frazy "krawcowa". Z proponowanego wynagrodzenia wynika także, że 641 ofert z urzędu, a więc zdecydowana większość, oscylowało w okolicach płacy minimalnej. Chociaż wymagania na takie stanowiska to praktycznie jedynie umiejętność obługi maszyny do szycia. 

Największym wyzwaniem dla polskiego krawiectwa jest konkurencja z azjatyckimi ośrodkami tekstylnymi. Niskie zarobki, brak higieny pracy i cięcie kosztów możliwie najbardziej, doprowadza do zbyt dużej przewagi konkurencyjnej po stronie Azji. 

undefinedundefined

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >