BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ziemia nie-obiecana, czyli tragiczna sytuacja krawiectwa w Polsce

8 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Krawcy w Polsce z reguły mogą liczyć na pensje w okolicach płacy minimalnej. Brak szkół, które uczyłyby fachu, a produkcja wynoszona jest na Daleki Wschód.

Dzięki powieści Władysława Reymonta, a później filomowej adaptacji tego wielkiego dzieła polskiego noblisty, branża tekstylna zagościła na stałę w polskiej kulturze. W XIX w. fabryki odzieży w Łodzi pozwolily rozwinąć się młodemu miastu w tempie wręcz zastraszającym. Dzisiaj w Polsce szyje się coraz mniej. Bo za drogo, bo nie ma kto, bo się nie opłaca. Sytuację w fachu krawieckim sprawdziła Weronika Szkwarek z portalu Bankier.pl. 

To gdzie szyjemy ubrania? 

W końcówce kiwetnia miała miejsce akcja społeczna o nazwie Who made my clothes (kto szyje moje ubrania), której celem było zwrócenie uwagi na to, skąd pochodzą tekstylia, jakie mamy okazję kupować w sklepach na terenie Polski, czy to naszych rodzimych marek, czy tez zagranicznych. Badania rynku wykazały, że najwięcej odzieży importujemy z Chin, a wartość tego importu w 2018 r. to 27 mld zł. Na drugim miejscu są tekstylia sporwadzane z Bangladeszu, tutaj wartość importu wyniosła 16 mld zł. Na kolejnych miejscach są: Indie (5 mld zł), Kambodża (4 mld zł) i Wietnam (3 mld zł).

Firma LPP, do której należą takie marki jak np Reserved i Cropp szyje w Polsce tylko niewielką część ubrań. Reszta asortymentu pochodzi z Dalekiego Wschodu, ale także z Turcji. 

Są w ogóle oferty? 

Jak podaje bankier.pl, 2 maja w urzędach pracy w całej Polsce były 774 oferty dla krawców, krawcowych i szwaczek. Z ogłoszeniami w internecie jest już nieco gorzej. Na przykład na portalu OLX.pl znajdują się 202 oferty przy wpisaniu frazy "krawcowa". Z proponowanego wynagrodzenia wynika także, że 641 ofert z urzędu, a więc zdecydowana większość, oscylowało w okolicach płacy minimalnej. Chociaż wymagania na takie stanowiska to praktycznie jedynie umiejętność obługi maszyny do szycia. 

Największym wyzwaniem dla polskiego krawiectwa jest konkurencja z azjatyckimi ośrodkami tekstylnymi. Niskie zarobki, brak higieny pracy i cięcie kosztów możliwie najbardziej, doprowadza do zbyt dużej przewagi konkurencyjnej po stronie Azji. 

undefinedundefined

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >