BiznesINFO.pl

Wikipedia/Andrzej Błaszczak

MRiPS dla BiznesInfo: Podwyżki zasiłku pogrzebowego nie będzie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zasiłek pogrzebowy od 10 lat utrzymuje się na poziomie 4000 zł

  • Lewica proponuje jego zwiększenie do 7000 zł

  • Czy jest szansa na podniesienie zasiłku

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie?

Organizacja pogrzebu to nie tylko przykry, ale też dość kosztowny obowiązek. Sam pochówek to koszt ok. 2000 zł, mniej więcej dwa razy mniej trzeba zapłacić za trumnę i mszę pogrzebową (o ile oczywiście pogrzeb ma charakter katolicki, choć zdarzają się duchowni, którzy nie podają konkretnej kwoty, mówiąc „co łaska”). Trzeba również zapłacić za miejsce na cmentarzu i organizację stypy, choć w tym ostatnim wypadku koszty są teraz nieco mniejsze w związku tym, że z powodu obostrzeń nie mogą się one odbywać w restauracjach. Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na kremację zwłok swoich bliskich, to z kolei wydatek rzędu 600-800 zł.

Koszty jak widać dość duże. Częściowo rekompensuje je wypłacany (już po uroczystości) zasiłek pogrzebowy, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie to wypłacane jest w przypadku śmieci osoby, która: miała przyznaną rentę lub emeryturę, miała przyznaną emeryturę pomostową; była ubezpieczona w ZUS; miała przyznane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne; zmarła w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia; w dniu śmierci nie miała przyznanej emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania.

Najczęściej pochówkiem osoby zmarłej zajmuje się rodzina i to ona występuje o zasiłek pogrzebowy. O świadczenie mogą jednak wnioskować również osoby niespokrewnione, które zorganizowały uroczystość pogrzebową, czyli np. pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina lub powiat, czy po prostu osoba obca, która zdecydowała się pokryć koszty pogrzebu.

Od dekady kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4000 zł, podczas gdy wcześniej wynosił on 6400 zł. Obniżki świadczenia dokonał pod koniec 2010 roku rząd koalicji PO-PSL i weszła ona w życie na początku marca 2011 roku. Jak przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej , zmianę uzasadniano tym, iż ma ona na celu dostosowanie wysokości zasiłku pogrzebowego, do średniej wysokości tego zasiłku w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

O podniesienie utrzymującej się od 10 lat na tym samym poziomie kwoty zasiłku zaapelowała pod koniec zeszłego roku Lewica . Ugrupowanie przygotowało projekt ustawy w tej sprawie, w którym znalazła się również propozycja corocznej waloryzacji zasiłku, tak by jego wysokość była adekwatna do poniesionych kosztów. Politycy Lewicy podkreślali, że wielu osób zwyczajnie nie stać na zorganizowanie pochówku swoich bliskich.

- Nie może być tak, że ludzie zaciągają pożyczki, żeby chować swoich zmarłych – mówił w rozmowie z „Faktem” Adrian Zandberg, jeden z liderów Lewicy. - Proponujemy, żeby zasiłek pogrzebowy był podwyższany co roku, tak jak emerytury czy renty. Zróbmy to po ludzku! Naprawdę nie ma co skąpić na pomocy dla ludzi, którzy i tak przeżywają ciężki czas – dodał Zandberg.

Resort rodziny o zasiłku pogrzebowym

Czy jest szansa na podniesienie kwoty zasiłku pogrzebowego? Redakcja BiznesInfo zwróciła się z tym pytaniem do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

- W chwili obecnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie są prowadzone prace legislacyjne dotyczące zmian w wysokości zasiłku pogrzebowego – odpowiada biuro prasowe resortu, dodając, że istnienie tego zasiłku nie wynika z realizacji obowiązku konstytucyjnego, ale jest wyrazem swobody ustawodawcy kształtowania systemu zabezpieczenia społecznego.

Resort rodziny i polityki społecznej w komentarzu dla naszej redakcji zwraca uwagę, że w części krajów unijnych zasiłek pogrzebowy w ogóle nie jest wypłacany.

- Wysokość zasiłku pogrzebowego w krajach Unii Europejskiej jest mocno zróżnicowana i wynosi od kilkudziesięciu euro np. w Austrii, Słowacji czy Hiszpanii do kilku tysięcy euro jak np. w Finlandii, Francji i Niemczech. Są także kraje takie jak Węgry, Irlandia czy Malta, w których zasiłek pogrzebowy nie jest przyznawany w ogóle – podkreśla biuro prasowe Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]