BiznesINFO.pl
biznesinfo.pl

pxhere.com, CC0

Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 9 maja. Właśnie opublikowano projekt rozporządzenia

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Rząd opublikował właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie. Decyzja o przedłużeniu wypłaty pieniędzy jest prawdopodobnie związana z regionalizacją obostrzeń w obrębie edukacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy będzie można pobierać zasiłek opiekuńczy

  • Jakie są nowe zasady działania szkół w czasie pandemii

  • Kto może ubiegać się o pieniądze

Zasiłek opiekuńczy będzie nadal wspierał rodziców

Zasiłek opiekuńczy ma zostać przedłużony o dwa tygodnie. Dzisiaj na oficjalnej stronie pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który zakłada, że rodzice będą mogli pobierać pieniądze do 9 maja 2021 r.

Obowiązujące zasady wskazują, że zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko do 25 kwietnia. Przedłużenie wypłaty świadczenia ma związek z faktem, że w dalszym ciągu część szkół będzie całkowicie zamknięta.

Zgodnie z zapowiedziami rządu od poniedziałku 26 kwietnia obostrzenia będą miały charakter regionalny. W trybie hybrydowym będą uczyły się dzieci z klas I-III z 11 województw (kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie).

Ich rówieśnicy ze Śląska, Dolnego Śląska, a także z woj. opolskiego, łódzkiego i wielkopolskiego, nadal będą kształcić się w trybie zdalnym. W trakcie środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przekonywał, że liczba zachorowań i sytuacja w szpitalach nie pozwala na poluzowanie restrykcji w tych regionach.

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma rekompensować rodzicom utratę regularnego wynagrodzenia, która wynika z konieczności świadczenia opieki nad dziećmi. Osoby, które z powodu zamknięcia placówki w związku z COVID-19 muszą zrezygnować z pracy, aby zajmować się pociechami, mogą zgłosić się po świadczenie.

Na jak duże pieniądze mogą liczyć? Wszystko zależy od zarobków. Zasiłek opiekuńczy stanowi równowartość 80 proc. regularnie wypłacanej pensji.

Pieniądze są wypłacane za każdy dzień opieki nad małoletnim. Warto pamiętać, że wypłata następuje również za dni ustawowo wolne od pracy.

Kto może zgłosić się po dodatkowy zasiłek opiekuńczy w czasie pandemii? Zasady od dłuższego czasu pozostają bez zmian. O wsparcie mogą ubiegać się rodzice dzieci do 8. roku życia, a także rodzice dzieci starszych pod warunkiem, że posiadają odpowiednie orzeczenie.

Portal money.pl podaje, że pieniądze należą się rodzicom i opiekunom, którzy świadczą opiekę nad dzieckiem do 16. roku życia, które ma orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek opiekuńczy wspiera także osoby, które zajmują się dziećmi do 18. roku życia z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Po wsparcie mogą zgłaszać się także rodzice, których dziecko dysponuje orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ma nie więcej niż 24 lata.

Warto pamiętać, że zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko wtedy, gdy rząd odgórnie zamyka szkoły z powodu trudnej sytuacji epidemicznej. Niektóre placówki samodzielnie decydują się na czasowe ograniczenie funkcjonowania z uwagi na wybuch ogniska pandemii. Również w takiej sytuacji rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy. Dotyczy to zarówno szkół, jak i przedszkoli i żłobków.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Pixabay/skyradar

Podatek od psa 2021. Kto i do kiedy musi go zapłacić?

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >