BiznesINFO.pl
Rodzice powinni znać terminy

Marek BAZAK/East News

Zasiłek opiekuńczy znowu przysługuje. Wszystko z powodu powrotu nauki zdalnej

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wraz z powrotem nauki zdalnej dla uczniów najmłodszych klas, część rodziców będzie mogła ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przypominamy komu i w jakich sytuacjach świadczenie przysługuje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • W jakich sytuacjach nie można liczyć na świadczenie

  • Jaka jest wysokość zasiłku

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w środę przywrócenie nauki zdalnej dla klas I-III. Najmłodsi uczniowie będą się uczyć w domu od najbliższego poniedziałku (22 marca) do piątku 9 kwietnia br. 

Tym samym uczniowie najmłodszych klas wracają do nauki online po dwóch miesiącach przerwy. Uczniowie klas I-III wrócili bowiem do szkół 18 stycznia br., po zakończeniu ferii zimowych (w ostatnim czasie w związku z jak się okazało krótkotrwało regionalizacją obostrzeń obowiązywał model hybrydowy w czterech województwach – warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim, a także lubuskim). Pozostali uczniowie od jesieni zeszłego roku uczą się w domu.

Przywrócenie nauki zdalnej dla najmłodszych uczniów oznacza możliwość ubiegania się przez część rodziców o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który po raz pierwszy wprowadzono w marcu zeszłego roku po zamknięciu szkół, a później był on kilkukrotnie przedłużany (zgodnie z ostatnim rozporządzeniem obowiązuje on do 28 marca).

Kto konkretnie może ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Rodzice dzieci w wieku do 8 lat, w sytuacji gdy rodzic sprawuje osobistą opiekę nad potomstwem w przypadku: zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko;  otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19 bądź braku możliwości sprawowania opieki przez nianię   braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z wyżej wymienionych powodów jak przypomina ZUS przysługuje również rodzicom dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, a także rodzicom dzieci do lat 18, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Na świadczenie mogą również liczyć rodzice dzieci w wieku do 24 lat,  które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

- Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze – czytamy w komunikacie ZUS

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jak podkreśla państwowy ubezpieczyciel nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika składek (np. pracodawcy, zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy (zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych) jak przypomina Polska Agencja Prasowa wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >