BiznesINFO.pl
Rodzice powinni znać terminy

Marek BAZAK/East News

Zasiłek opiekuńczy znowu przysługuje. Wszystko z powodu powrotu nauki zdalnej

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Wraz z powrotem nauki zdalnej dla uczniów najmłodszych klas, część rodziców będzie mogła ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przypominamy komu i w jakich sytuacjach świadczenie przysługuje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • W jakich sytuacjach nie można liczyć na świadczenie

  • Jaka jest wysokość zasiłku

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w środę przywrócenie nauki zdalnej dla klas I-III. Najmłodsi uczniowie będą się uczyć w domu od najbliższego poniedziałku (22 marca) do piątku 9 kwietnia br. 

Tym samym uczniowie najmłodszych klas wracają do nauki online po dwóch miesiącach przerwy. Uczniowie klas I-III wrócili bowiem do szkół 18 stycznia br., po zakończeniu ferii zimowych (w ostatnim czasie w związku z jak się okazało krótkotrwało regionalizacją obostrzeń obowiązywał model hybrydowy w czterech województwach – warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim, a także lubuskim). Pozostali uczniowie od jesieni zeszłego roku uczą się w domu.

Przywrócenie nauki zdalnej dla najmłodszych uczniów oznacza możliwość ubiegania się przez część rodziców o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który po raz pierwszy wprowadzono w marcu zeszłego roku po zamknięciu szkół, a później był on kilkukrotnie przedłużany (zgodnie z ostatnim rozporządzeniem obowiązuje on do 28 marca).

Kto konkretnie może ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Rodzice dzieci w wieku do 8 lat, w sytuacji gdy rodzic sprawuje osobistą opiekę nad potomstwem w przypadku: zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko;  otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19 bądź braku możliwości sprawowania opieki przez nianię   braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z wyżej wymienionych powodów jak przypomina ZUS przysługuje również rodzicom dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, a także rodzicom dzieci do lat 18, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Na świadczenie mogą również liczyć rodzice dzieci w wieku do 24 lat,  które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

- Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze – czytamy w komunikacie ZUS

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jak podkreśla państwowy ubezpieczyciel nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika składek (np. pracodawcy, zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy (zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych) jak przypomina Polska Agencja Prasowa wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >