BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Na zakupach ochronę środowiska mamy gdzieś. Porażający raport ujawnia prawdę

25 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Zakupy Polaków bez wątpienia nie są ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Tylko 31% respondentów ma poczucie, że ich decyzje zakupowe mają wpływ na środowisko i aż blisko połowa nie zabiera na zakupy własnych toreb i korzysta z foliówek.

Zakupy Polaków niezbyt “przyjazne dla środowiska”

Zakupy Polaków niestety nadal są dalekie od ekologicznego ideału. Jak wynika z raportu „Konsumenci a gospodarka obiegu zamkniętego” ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu, partnera merytorycznego raportu, 38% Polaków przyznaje, że kupuje więcej niż naprawdę potrzebuje, a wybierając żywność czy kosmetyki aspekt środowiskowy jest jednym z najmniej istotnych. Co więcej, blisko połowa respondentów nie korzysta na zakupach z toreb wielorazowego użytku. 29% ankietowanych przyznaje, że używa zbyt wielu toreb foliowych. ⅓ osób deklaruje, że odmówiła wzięcia w sklepie niepotrzebnej torebki foliowej.

Swoje konsumenckie zachowania Polacy tłumaczą to głównie atrakcyjnymi promocjami (52%) i złymi nawykami (39%). Jak wynika z raportu, barierą dla lepszych ekologiczne decyzji zakupowych jest również cena. Aż ⅓ Polaków kupiłoby produkt opatrzony ekologicznym certyfikatem, gdyby nie był tak drogi. 

Lubimy rzeczy z drugiej ręki

Za to Polacy chętnie korzystają z używanych produktów. 45% badanych deklaruje, że zamiast kupić coś nowego stara się naprawić coś, co posiada, a ⅓ korzysta z różnego rodzaju wypożyczalni.

Często kupujemy również towary z drugiej ręki, głównie są to samochody, książki i ubrania. W 67% kupujemy je na portalach aukcyjnych, a 39% w sklepach z używanymi przedmiotami (39%). Ponad połowa Polaków przyznaje, że oddaje za darmo używane przez siebie przedmioty.

Powoli rozwija się nasza świadomość ekologiczna

Jak wynika z badania, 31% ankietowanych wie, że ich decyzje zakupowe mają wpływ na środowisko naturalne, zaś 37% przyznaje, że wierzy, że zmiana ich codziennych zachowań i nawyków mogłaby się pozytywnie przyczynić do ochrony środowiska.

– Z naszego badania wynika, że w Polakach budzi się świadomość ekologiczna i powoli dają temu wyraz w swoich zachowaniach zakupowych. Zdecydowanie pionierami w tym zakresie są mieszkańcy dużych miast, w szczególności wykształcone kobiety. Mimo optymistycznych deklaracji dotyczących naprawiania niektórych rzeczy, chęci ograniczenia konsumpcji czy korzystania z wypożyczalni, nadal w codziennych zachowaniach widoczny jest brak prostych przyzwyczajeń, takich jak np. ograniczenie liczby toreb foliowych czy korzystanie z toreb wielorazowego użytku. Z badania jasno też wynika, że cenowo produkty ekologiczne są poza zasięgiem wielu Polaków, gdyż przegrywają ceną z tradycyjnymi produktami. Mimo tego, wyraźnie widać, że idą zmiany, a starannie i sukcesywnie prowadzona kampania informacyjna przynosi rezultaty – komentuje Filip Owczarek, autor raportu.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >