BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Smartfon znajdzie zakażonego i wyśle na kwarantannę. Kontrowersyjna technologia już wkrótce

4 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Zakażeni mają zostać objęci specjalnym nadzorem na miarę technologicznych możliwości XXI wieku. Mimo wątpliwości dotyczących prywatności ruszyły prace nad systemem, który ułatwi identyfikacje osób i wyizoluje te, które są zakażone.

Zakażeni pod kontrolą

Zakażeni będą poddani „bezprecedensowemu nadzorowi” – pisze amerykański dziennik The Wall Street Journal. Eksperci z państw Zachodu już rozpoczęli prace nad przygotowaniem nowego systemu kontroli. Technologia ma umożliwić śledzenie osób zakażonych koronawirusem i identyfikować te, które miały z nimi kontakt.

Podobne rozwiązania wprowadzono już w Chinach, Singapurze, Izraelu i Korei Południowej. Państwa Zachodu jak dotąd wzbraniały się przed takimi praktykami z uwagi na mocniejsze przywiązanie do ochrony danych obywateli. Jednak wobec szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa po całym świecie również USA i państwa europejskie zamierzają wypróbować ten innowacyjny system kontroli.

Propozycja Amerykanów

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) jest w trakcie pracy nad portalem, który w oparciu o dane z geolokalizacji telefonów umożliwi prognozy dotyczące miejsca, w którym może pojawić się epidemia. Dzięki temu władze będą wiedziały, gdzie należy ulokować środki pomocowe. Anonimowe dane mają pokazywać, które parki, sklepy i inne miejsca publiczne w dalszym ciągu są zatłoczone – podaje bankier.pl.

Z kolei badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) przygotowali aplikację śledzącą osoby zakażone koronawirusem oraz te, które miały z nimi styczność. Zdaniem The Wall Street Journal analitycy pozostają w kontakcie z amerykańskim rządem w sprawie wdrożenia programu.

Europa idzie o krok dalej

Amerykański dziennik podaje, że niektóre instytuty europejskie dążą do opracowania systemów, które pomogą władzy śledzić osoby, które były narażone na zakażenie i muszą odbywać kwarantannę. Takie rozwiązania wprowadzono już w Czechach i na Islandii. Do wdrożenia tych programów przymierzają się także Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania.

Zbieranie danych w Europie, gdzie firmy mierzą się z wyjątkowo dużymi obostrzeniami, to zdecydowana zmiana podejścia do walki z koronawirusem. Rządy państw Starego Kontynentu nawołują obywateli do dobrowolnego pobierania nadzorujących ich aplikacji. Co więcej, tworzą call centres, które pytają o zgodę na śledzenie miejsc pobytu.

Eksperci oceniają, że wprowadzenie specjalnych systemów do kontrolowania obywateli ma służyć jako „tymczasowy środek pozwalający na częściowe wznowienie normalnego życia zanim szczepionka będzie dostępna” – tłumaczy amerykańska gazeta.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >