Zakażeni będą kontrolowani przez aplikację na telefonie
Pixabay/niekverlaan
Autor Maria Glinka - 4 Kwietnia 2020

Smartfon znajdzie zakażonego i wyśle na kwarantannę. Kontrowersyjna technologia już wkrótce

Zakażeni mają zostać objęci specjalnym nadzorem na miarę technologicznych możliwości XXI wieku. Mimo wątpliwości dotyczących prywatności ruszyły prace nad systemem, który ułatwi identyfikacje osób i wyizoluje te, które są zakażone.

Zakażeni pod kontrolą

Zakażeni będą poddani „bezprecedensowemu nadzorowi” – pisze amerykański dziennik The Wall Street Journal. Eksperci z państw Zachodu już rozpoczęli prace nad przygotowaniem nowego systemu kontroli. Technologia ma umożliwić śledzenie osób zakażonych koronawirusem i identyfikować te, które miały z nimi kontakt.

Podobne rozwiązania wprowadzono już w Chinach, Singapurze, Izraelu i Korei Południowej. Państwa Zachodu jak dotąd wzbraniały się przed takimi praktykami z uwagi na mocniejsze przywiązanie do ochrony danych obywateli. Jednak wobec szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa po całym świecie również USA i państwa europejskie zamierzają wypróbować ten innowacyjny system kontroli.

Biedronka znalazła sposób na ominięcie limitu osób. Wielkie zmiany już w ten weekendBiedronka znalazła sposób na ominięcie limitu osób. Wielkie zmiany już w ten weekendCzytaj dalej

Propozycja Amerykanów

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) jest w trakcie pracy nad portalem, który w oparciu o dane z geolokalizacji telefonów umożliwi prognozy dotyczące miejsca, w którym może pojawić się epidemia. Dzięki temu władze będą wiedziały, gdzie należy ulokować środki pomocowe. Anonimowe dane mają pokazywać, które parki, sklepy i inne miejsca publiczne w dalszym ciągu są zatłoczone – podaje bankier.pl.

Z kolei badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) przygotowali aplikację śledzącą osoby zakażone koronawirusem oraz te, które miały z nimi styczność. Zdaniem The Wall Street Journal analitycy pozostają w kontakcie z amerykańskim rządem w sprawie wdrożenia programu.

Ważny apel z Chin do Europejczyków. Mieszkańcy Wuhan mówią nam jak uniknąć zagrożeniaWażny apel z Chin do Europejczyków. Mieszkańcy Wuhan mówią nam jak uniknąć zagrożeniaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Macie konto w PKO BP, Pekao, mBanku lub Credit Agricole? Właśnie wprowadzono zmiany, o których musicie wiedzieć

Europa idzie o krok dalej

Amerykański dziennik podaje, że niektóre instytuty europejskie dążą do opracowania systemów, które pomogą władzy śledzić osoby, które były narażone na zakażenie i muszą odbywać kwarantannę. Takie rozwiązania wprowadzono już w Czechach i na Islandii. Do wdrożenia tych programów przymierzają się także Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania.

Zbieranie danych w Europie, gdzie firmy mierzą się z wyjątkowo dużymi obostrzeniami, to zdecydowana zmiana podejścia do walki z koronawirusem. Rządy państw Starego Kontynentu nawołują obywateli do dobrowolnego pobierania nadzorujących ich aplikacji. Co więcej, tworzą call centres, które pytają o zgodę na śledzenie miejsc pobytu.

Eksperci oceniają, że wprowadzenie specjalnych systemów do kontrolowania obywateli ma służyć jako „tymczasowy środek pozwalający na częściowe wznowienie normalnego życia zanim szczepionka będzie dostępna” – tłumaczy amerykańska gazeta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje
  3. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Polskie Ministerstwo wprowadziło kolejny zakaz. Nie pójdziemy na spacer w kolejne miejsce
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News