Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Zakaz handlu w niedziele. Spore zmiany od sierpnia
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.07.2023 08:39

Zakaz handlu w niedziele. Spore zmiany od sierpnia

Sklep
East News

Z początkiem sierpnia w życie wejdą zmiany związane z zakazem handlu w niedziele. Dla zwolenników zakupów w ostatni dzień tygodnia nie ma jednak dobrej informacji.

Zmiana zasad zakupów w niedziele

Obecny kształt ustawy o zakazie handlu w niedziele budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy domagają się, aby jeszcze bardziej go zacieśnić, zaś przeciwnicy - aby zasady poluzować.

Sami właściciele sklepów próbują korzystać z furtek pozostawionych przez prawo, aby mieć sklep otwarty jak kiedyś i jednocześnie nie złamać zasad. Niestety w niektórych przypadkach od sierpnia to się zmieni.

Likwidują kolejną furtkę

Jak informuje money.pl za toruńskim dziennikiem Nowości, 1 sierpnia w życie wchodzą nowe zasady handlu w niedziele. Przede wszystkim jednak dostosowują one prawo do sytuacji po zakończeniu stanu epidemicznego.

Według przepisów obowiązujących do końca lipca, pracownicy mogą przychodzić do pracy w sklepie w niedzielę aby posprzątać bądź wyłożyć towar. Sama placówka mogła być otwarta, jednak klientów mógł obsługiwać wyłącznie właściciel - lub kasa samoobsługowa.

Mniej możliwości niedzielnych zakupów

Ponieważ jednak stan epidemii został zniesiony z początkiem lipca, całe prawo wraca do normy. Razem z nim znikają wszystkie ułatwienia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

Z informacji money.pl wynika, że opisywana wyżej furtka była jednym z elementów wprowadzonych właśnie z powodu pandemii. Od początku sierpnia nie będzie już mogła być stosowana. 

Portal przypomina również, że za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi nawet do 100 tys. zł kary. Kontynuacja działań po otrzymaniu pierwszej kary jest zagrożona ograniczeniem wolności.

Tagi: Zakupy sklep