BiznesINFO.pl
Zakaz handlu w 2021 roku przypada na niemal wszystkie niedziele

Flickr/Marco Verch

Zakaz handlu w najwyższym wydaniu. Pierwsza będzie niedziela 3 stycznia

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

W roku 2020 niedziel handlowych mieliśmy jak na lekarstwo. Prawdopodobnie w tym roku sytuacja pod tym względem będzie wyglądała podobnie. Pewne jest natomiast, że zakaz handlu będzie obowiązywał jutro, co nie oznacza, że zabraknie miejsc, w których będzie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jutro obowiązuje zakaz handlu

  • Która z najbliższych niedziel będzie handlowa

  • Czy rząd rozważa zawieszenie zakazu handlu na okres pandemii

Zakaz handlu 3 stycznia

Zakończony w czwartek 2020 rok był pierwszym, w którym w praktyce obowiązywał zakaz handlu w niedziele. Przewidziano jedynie siedem (ostatecznie osiem) wyjątków zgodnie z którymi sklepy były otwarte m.in. w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc i dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem (Sejm w ostatniej chwili zgodził się również na zawieszenie zakazu handlu również w niedzielę 6 grudnia, wobec czego mogliśmy zrobić zakupy w trzy przedświąteczne niedziele).

W tym roku sytuacja w zakresie zakazu handlu w niedzielę planowo ma wyglądać podobnie jak w minionym roku. W związku z tym zakupów nie zrobimy ani jutro, ani w trzy kolejne niedziele stycznia, dopiero w niedzielę 31 stycznia.

Później jak już informowaliśmy sklepy będą otwarte 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, a także w dwie poprzedzające Boże Narodzenie niedziele przypadające na 12 i 19 grudnia.

Tym samym w najbliższą niedzielę 3 stycznia i w zdecydowaną większość niedziel w tym roku będzie obowiązywał zakaz handlu. Nie oznacza to, że nigdzie nie będziemy mogli zrobić zaopatrzenia. Regulacje w tej kwestii jak przypomina Polska Agencja Prasowa przewidują bowiem 32 wyjątki zgodnie z którymi zakaz handlu nie obowiązuje np. w cukierniach, kawiarniach, lodziarniach, czy na stacjach paliw. Otwarte będą również sklepy w których za ladą stanie ich właściciel.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy nawet kara ograniczenia wolności.

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedzielę Sejm uchwalił na początku 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia tamtego roku) mieliśmy do czynienia de facto z ograniczeniem handlu, gdyż sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, zaś w 2019 roku już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W ubiegłym roku jak już wspomniano mieliśmy do czynienia z realnym zakazem handlu w niemal wszystkie niedziele. Los sprawił, że zasady te zaczęły obowiązywać w roku, gdy wybuchła pandemia koronawiursa i właśnie w związku z pandemią pojawiły się apele do rządzących o zawieszenie regulacji.

Rząd zawiesi zakaz handlu?

Taki apel skierowali do rządu m.in. środowiska pracodawców, którzy - jak już informowaliśmy - przygotowali projekt w tej sprawie. Zakłada on, że zakaz handlu nie obowiązywałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii i przez 180 dni od ich odwołania (za wyjątkiem niedziel, w które wypadają święta wolne od pracy), zaś pracownicy placówek handlowych mieliby zapewnione dwie wolne niedziele w miesiącu. Ponowne otwarcie sklepów w niedzielę miałoby w ocenie pracodawców ograniczyć redukcje etatów w handlu i sektorach ściśle z nim współpracujących, a także zwiększyć sprzedaż (wstępne szacunki pokazują, że obroty miałyby wzrosnąć o ok. 2 proc.) i wpłynąć na bezpieczeństwo klientów poprzez rozładowanie kolejek z którymi zwykle mamy do czynienia w soboty.

Czy rząd przychyli się do tego rodzaju apeli? Pewne nadzieje może dać tu wypowiedź wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk, która w rozmowie z portalem Money.pl zasugerowała, że zawieszenie zakazu handlu jest możliwe do końca pandemii.

Nie można jednak wykluczyć, że podobnie jak w ubiegłym roku „poluzowanie” w tym obszarze zakończy się wprowadzeniem jednej dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu.

Podobne artykuły

Obostrzenia na zakupach? Pracownicy jednego ze sklepów zszokowali informacją umieszczoną na wejściu.

Handel

Z grypą lub przeziębieniem nie zrobisz zakupów. Porażające obostrzenie w jednej z sieci wywołało burzę

Czytaj więcej >
Primark debiutuje w Polsce i wprowadza limity.

Handel

Dopiero co weszli na polski rynek. Kosmiczne kolejki przed wejściem, sklep wprowadził limit osób

Czytaj więcej >
Lidl wydał więcej na reklamę w telewizji niż Biedronka

Handel

Lidl liderem, pokonał nawet Biedronkę. W marcu wydali najwięcej

Czytaj więcej >
Podatek od mięsa lub zakaz jego reklamowania. Spurek o konieczności wprowadzenia zmian

Handel

Mięso niedozwolone w reklamie. Taki zakaz może wejść już niebawem

Czytaj więcej >
RTV EURO AGD mimo lockdownu może sprzedawać

Handel

RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown

Czytaj więcej >
Wikimedia, Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 4.0

Handel

Biedronka wprowadza ogromną zmianę w sklepach. Zmieni opakowania swoich produktów

Czytaj więcej >