BiznesINFO.pl
Zakaz handlu w 2021 roku przypada na niemal wszystkie niedziele

Flickr/Marco Verch

Zakaz handlu w najwyższym wydaniu. Pierwsza będzie niedziela 3 stycznia

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

W roku 2020 niedziel handlowych mieliśmy jak na lekarstwo. Prawdopodobnie w tym roku sytuacja pod tym względem będzie wyglądała podobnie. Pewne jest natomiast, że zakaz handlu będzie obowiązywał jutro, co nie oznacza, że zabraknie miejsc, w których będzie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jutro obowiązuje zakaz handlu

  • Która z najbliższych niedziel będzie handlowa

  • Czy rząd rozważa zawieszenie zakazu handlu na okres pandemii

Zakaz handlu 3 stycznia

Zakończony w czwartek 2020 rok był pierwszym, w którym w praktyce obowiązywał zakaz handlu w niedziele. Przewidziano jedynie siedem (ostatecznie osiem) wyjątków zgodnie z którymi sklepy były otwarte m.in. w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc i dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem (Sejm w ostatniej chwili zgodził się również na zawieszenie zakazu handlu również w niedzielę 6 grudnia, wobec czego mogliśmy zrobić zakupy w trzy przedświąteczne niedziele).

W tym roku sytuacja w zakresie zakazu handlu w niedzielę planowo ma wyglądać podobnie jak w minionym roku. W związku z tym zakupów nie zrobimy ani jutro, ani w trzy kolejne niedziele stycznia, dopiero w niedzielę 31 stycznia.

Później jak już informowaliśmy sklepy będą otwarte 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, a także w dwie poprzedzające Boże Narodzenie niedziele przypadające na 12 i 19 grudnia.

Tym samym w najbliższą niedzielę 3 stycznia i w zdecydowaną większość niedziel w tym roku będzie obowiązywał zakaz handlu. Nie oznacza to, że nigdzie nie będziemy mogli zrobić zaopatrzenia. Regulacje w tej kwestii jak przypomina Polska Agencja Prasowa przewidują bowiem 32 wyjątki zgodnie z którymi zakaz handlu nie obowiązuje np. w cukierniach, kawiarniach, lodziarniach, czy na stacjach paliw. Otwarte będą również sklepy w których za ladą stanie ich właściciel.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy nawet kara ograniczenia wolności.

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedzielę Sejm uchwalił na początku 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia tamtego roku) mieliśmy do czynienia de facto z ograniczeniem handlu, gdyż sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, zaś w 2019 roku już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W ubiegłym roku jak już wspomniano mieliśmy do czynienia z realnym zakazem handlu w niemal wszystkie niedziele. Los sprawił, że zasady te zaczęły obowiązywać w roku, gdy wybuchła pandemia koronawiursa i właśnie w związku z pandemią pojawiły się apele do rządzących o zawieszenie regulacji.

Rząd zawiesi zakaz handlu?

Taki apel skierowali do rządu m.in. środowiska pracodawców, którzy - jak już informowaliśmy - przygotowali projekt w tej sprawie. Zakłada on, że zakaz handlu nie obowiązywałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii i przez 180 dni od ich odwołania (za wyjątkiem niedziel, w które wypadają święta wolne od pracy), zaś pracownicy placówek handlowych mieliby zapewnione dwie wolne niedziele w miesiącu. Ponowne otwarcie sklepów w niedzielę miałoby w ocenie pracodawców ograniczyć redukcje etatów w handlu i sektorach ściśle z nim współpracujących, a także zwiększyć sprzedaż (wstępne szacunki pokazują, że obroty miałyby wzrosnąć o ok. 2 proc.) i wpłynąć na bezpieczeństwo klientów poprzez rozładowanie kolejek z którymi zwykle mamy do czynienia w soboty.

Czy rząd przychyli się do tego rodzaju apeli? Pewne nadzieje może dać tu wypowiedź wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk, która w rozmowie z portalem Money.pl zasugerowała, że zawieszenie zakazu handlu jest możliwe do końca pandemii.

Nie można jednak wykluczyć, że podobnie jak w ubiegłym roku „poluzowanie” w tym obszarze zakończy się wprowadzeniem jednej dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >