Zadłużenie dotyka także rolników. Jest kilka sposobów co zrobić, by nie trzeba było ogłaszać upadłości
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 25 Października 2020

Zadłużenie nie musi oznaczać końca, spora część Polaków może się uratować. Jest sposób, żeby uchronić się przed najgorszym

Zadłużenie może dotyczyć każdego, także rolników, którzy często nie wiedzą, że także mogą ogłosić upadłość konsumencką. To wiąże się z mniejszymi wydatkami niż w przypadku przedsiębiorców. Kiedy warto skorzystać z takiej możliwości?

Zadłużenie osób pracujących w rolnictwie

Zadłużeni rolnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, także mogą ogłosić upadłość konsumentów. Wiąże się to z mniejszymi wydatkami niż w przypadku przedsiębiorców, jednak rolnicy muszą liczyć się z tym, że następstwem ogłoszenia upadłości jest utrata majątku. Wirtualna Polska przypomina jednak o możliwości skorzystania z restrukturyzacji, dzięki której będą mogli usunąć zadłużenie i będą mogli zachować gospodarstwo.

Restrukturyzacja daje także ochronę przed egzekucją, nawet jeśli proces został już wszczęty. Procedura może przebiegać w ramach pomocy publicznej, której udzielają Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Najważniejsze w całym procesie jest sporządzenie planu restrukturyzacyjnego i przekonanie większości wierzycieli do przyjęcia układu zaproponowanego przez profesjonalnego doradcę, który zajmie się całym procesem.

WHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionkiWHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionkiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie

Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczymKiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczymCzytaj dalej

Pomoc przy zadłużeniu

Autor artykułu, mecenas Adrian Parol w swoim artykule na Wirtualnej Polsce wyjaśnia, że rolnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, może skorzystać z procedury restrukturyzacyjnej. Może oddłużyć swoje gospodarstwo, mimo że nie posiada gospodarstwa.

Restrukturyzacja jest sposobem na uniknięcie upadłości, a co za tym idzie utraty gospodarstwa.

Rolnik, który stoi przed tak trudną decyzją, nie powinien jednak korzystać z procedury samodzielnie. Potrzebny jest do tego doradca restrukturyzacyjny, ponieważ, jak stwierdza mec. Parol, takie próby zwykle kończą się fiaskiem.

Rolnicy mogą ubiegać się o restrukturyzację także w ramach pomocy publicznej, którą świadczy m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc jest przekazywana w formie dopłat do oprocentowania kredytu, którego udziela bank. W grę wchodzi także pożyczka, którą można wziąć na sfinansowanie spłaty długu.

Z pomocą może przyjść także KOWR, który “może pomóc podmiotowi prowadzącemu gospodarstwo rolne w formie gwarancji zabezpieczającej spłatę kredytu restrukturyzacyjnego”.

Ponadto Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może także przejąć dług, jednak warunkiem tego jest przeniesienie całości lub chociaż części gospodarstwa na rzecz skarbu państwa.

Trudne czasy

Ostatni czas był zdecydowanie trudny dla wszystkich branż w Polsce. Nieustannie powraca temat przedstawicieli branży gastronomicznych, czy eventowych, jednak jedną z grup, która także mocno odczuła skutki kryzysu są właśnie rolnicy. Skorzystanie z możliwości jakie daje procedura restrukturyzacyjna, pozwoli im uchronić swój majątek, jednak, tak jak zaznaczał mec. Parol, w tym celu warto skorzystać z usług wykwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego, którzy posiadają odpowiednie kompetencje z zakresu prawa i ekonomii, dzięki czemu będą w stanie przeprowadzić dłużnika przez cały proces restrukturyzacyjny.

Lidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązańLidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązańCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. WHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionki
  4. Polskie prawo surowsze od tego w Iranie czy Arabii Saudyjskiej. Państwa wyznaniowe bardziej liberalne ws. aborcji
  5. Lidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązań
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Restauracje zamknięte, ale nie wszystkie. Jest wyjątek, ujawniamy gdzie możesz zjeść na miejscuRestauracje zamknięte, ale nie wszystkie. Jest wyjątek, ujawniamy gdzie możesz zjeść na miejscuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News