BiznesINFO.pl
Zadłużenie dotyka także rolników. Jest kilka sposobów co zrobić, by nie trzeba było ogłaszać upadłości

Biznes Info

Zadłużenie nie musi oznaczać końca, spora część Polaków może się uratować. Jest sposób, żeby uchronić się przed najgorszym

25 Października 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Zadłużenie może dotyczyć każdego, także rolników, którzy często nie wiedzą, że także mogą ogłosić upadłość konsumencką. To wiąże się z mniejszymi wydatkami niż w przypadku przedsiębiorców. Kiedy warto skorzystać z takiej możliwości?

Zadłużenie osób pracujących w rolnictwie

Zadłużeni rolnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, także mogą ogłosić upadłość konsumentów. Wiąże się to z mniejszymi wydatkami niż w przypadku przedsiębiorców, jednak rolnicy muszą liczyć się z tym, że następstwem ogłoszenia upadłości jest utrata majątku. Wirtualna Polska przypomina jednak o możliwości skorzystania z restrukturyzacji, dzięki której będą mogli usunąć zadłużenie i będą mogli zachować gospodarstwo.

Restrukturyzacja daje także ochronę przed egzekucją, nawet jeśli proces został już wszczęty. Procedura może przebiegać w ramach pomocy publicznej, której udzielają Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Najważniejsze w całym procesie jest sporządzenie planu restrukturyzacyjnego i przekonanie większości wierzycieli do przyjęcia układu zaproponowanego przez profesjonalnego doradcę, który zajmie się całym procesem.

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie 

Pomoc przy zadłużeniu

Autor artykułu, mecenas Adrian Parol w swoim artykule na Wirtualnej Polsce wyjaśnia, że rolnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, może skorzystać z procedury restrukturyzacyjnej. Może oddłużyć swoje gospodarstwo, mimo że nie posiada gospodarstwa.

Restrukturyzacja jest sposobem na uniknięcie upadłości, a co za tym idzie utraty gospodarstwa.

Rolnik, który stoi przed tak trudną decyzją, nie powinien jednak korzystać z procedury samodzielnie. Potrzebny jest do tego doradca restrukturyzacyjny, ponieważ, jak stwierdza mec. Parol, takie próby zwykle kończą się fiaskiem.

Rolnicy mogą ubiegać się o restrukturyzację także w ramach pomocy publicznej, którą świadczy m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc jest przekazywana w formie dopłat do oprocentowania kredytu, którego udziela bank. W grę wchodzi także pożyczka, którą można wziąć na sfinansowanie spłaty długu.

Z pomocą może przyjść także KOWR, który “może pomóc podmiotowi prowadzącemu gospodarstwo rolne w formie gwarancji zabezpieczającej spłatę kredytu restrukturyzacyjnego”.

Ponadto Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może także przejąć dług, jednak warunkiem tego jest przeniesienie całości lub chociaż części gospodarstwa na rzecz skarbu państwa.

Trudne czasy

Ostatni czas był zdecydowanie trudny dla wszystkich branż w Polsce. Nieustannie powraca temat przedstawicieli branży gastronomicznych, czy eventowych, jednak jedną z grup, która także mocno odczuła skutki kryzysu są właśnie rolnicy. Skorzystanie z możliwości jakie daje procedura restrukturyzacyjna, pozwoli im uchronić swój majątek, jednak, tak jak zaznaczał mec. Parol, w tym celu warto skorzystać z usług wykwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego, którzy posiadają odpowiednie kompetencje z zakresu prawa i ekonomii, dzięki czemu będą w stanie przeprowadzić dłużnika przez cały proces restrukturyzacyjny.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >