BiznesINFO.pl
Pixabay

Przyszłoroczne zadłużenie państwa będzie jeszcze wyższe niż w tym roku.

Skończymy 2020 rok z rekordowym zadłużeniem 1,52 biliona złotych. Nikt nie wie, kto będzie je spłacał

24 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Przewidywane na rok 2020 rekordowe zadłużenie w wysokości 110 mld zł to dopiero początek niebezpiecznej drogi, na którą wkracza rząd. W przyszłym roku zadłużenie ma wynieść 1,52 bln zł. Powodem tegorocznego zadłużenia jest oczywiście natłok dodatkowych, n

W przyszłym roku zadłużenie państwa będzie rekordowo wysokie

Jak podaje za Rzeczpospolitą Radio ZET, w przyszłym roku zadłużenie państwa ma wynieść rekordowe 1,52 bln zł. Zadłużenie państwa będzie w roku 2021 rekordowo wysokie, przewyższając o ok. 480 mld zł tegoroczne, które oficjalnie ma wynieść 110 mld zł, chociaż biorąc pod uwagę zadłużenie sektora finansów publicznych (BGK czy PFR) będzie o wiele większe.

Monstrualny wobec zakładanego jeszcze rok temu zerowego deficytu budżetowego dług publiczny wynika w przeważającej mierze z nieprzewidzianych, dodatkowych wydatków związanych z pandemią koronawirusa, tarczą antykryzysową i wypłatą świadczeń socjalnych związanych z przestojem gospodarczym. Z tego względu zadłużanie się w celu sfinansowania dopłat mających stymulować gospodarkę wydaje się aktualnie uzasadnione, lecz kontynuowanie tej polityki w kolejnych latach budzi poważne wątpliwości.

Kto spłaci wielomiliardowe zadłużenie rządu?

Według ekonomistów przytaczanych przez Rzeczpospolitą wraz ze słabnięciem presji związanej z pandemią koronawirusa coraz mniej akceptowalne będzie dalsze zadłużanie się państwa. Z tego względu konieczne będzie szukanie oszczędności np. poprzez ograniczenie programów socjalnych takich jak "trzynastka", "czternastka" czy 500 plus na każde dziecko, ale także cięcia inwestycji drogowych i kolejowych.

Tendencje do szukania oszczędności widoczne są zresztą już teraz chociażby w kolejnych wprowadzanych przez rząd podatkach takich jak podatek handlowy czy opłata cukrowa oraz w zapowiadanej redukcji zatrudnienia w sektorze administracji publicznej.

Tagi:

Zadłużeniebudżet

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >