BiznesINFO.pl
Zadłużenie w frankach

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Zadłużenie z odroczeniem. Znaleźli sposób na zawieszenie spłacania rat kredytu

12 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Zadłużenie we frankach szwajcarskich pogrążyło wielu kredytobiorców, którzy ze względu na kurs waluty, teraz muszą spłacić znacznie więcej. Udało im się znaleźć jednak skuteczną metodą zawieszenia spłat.

Zawieszone zadłużenie frankowiczów

Zadłużenie w trakcie pandemii koronawirusa to spore ryzyko, a już w szczególności w obcej walucie. W trudnej sytuacji znaleźli się kredytobiorcy, a w szczególności frankowicze, gdy kurs franka szwajcarskiego i złotówki przechodzą przez spore wahania. 

Co za tym idzie, raty za kredyt hipoteczny mogą być wyższe o kilkadziesiąt złotych. Przez zaledwie dwa tygodnie w połowie października kurs franka wzrósł o 18 groszy, co przełożyło się na wysokość listopadowych rat. Ponadto zbliżający się lockdown osłabia kurs złotówki.

Z racji, że umowy kredytowe są waloryzowane do CHF, raty będą dalej wzrastały, a wraz z nimi obawy o możliwość spłaty rat na czas. Dlatego frankowicze zaczęli masowo wytaczać powództwa w sądzie o unieważnienie umów kredytowych ze względu na zawarte w nich klauzule niedozwolone.

Jak się okazuje, w wielu wypadkach sądy podchodzą przychylnie do ich wniosków. Pozwów przeciwko bankom jest coraz więcej. Jak wskazuje Strefa Biznesu, wielu kredytobiorców z racji na pandemię ma coraz gorszą sytuację finansową, sięgają więc po ostateczne środki. 

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj2. Niespodziewane doniesienia zza kulis programu "Pytanie na śniadanie". Poważny konflikt, w tle zmiany prowadzących3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Raty zawieszone niezależnie od wyroku sądu

Założenie pozwów przeciwko bankom jest unieważnienie umowy kredytowej ze względu na klauzule niedozwolone (abuzywne). Gdyby sąd wydał pozytywny wyrok dla kredytobiorcy, ten nie musiałby spłacać zadłużenia.

Jak wskazuje Strefa Biznesu, nawet jeśli sąd nie umorzy kredytu, samo wejście na drogę sądową pozwoli kredytobiorcy na pewnie odciążenia kredytowe. To dzięki temu, że na czas trwania procesu, można zawiesić spłatę rat.

Prezes Zarządu E-Kancelaria Grupa Prawno – Finansowa sp. z o.o. Piotr Maciągowski zauważa, że coraz więcej frankowiczów korzysta z możliwości zawieszenia rat jeszcze w trakcie trwania procesu sądowego. Mają ku temu prawne podstawy.

Na mocy art. 730 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, w każdej sprawie cywilnej istnieje możliwość udzielenia zabezpieczenia, co jest możliwe również w sprawie dotyczącej zadłużenia. Co prawda trzeba ponieść opłatę sądową, ale wynosi ona zaledwie 100 zł.

- Konsument, który chce uzyskać decyzję o zawieszeniu spłaty, musi uprawdopodobnić swój interes prawny i konieczność ochrony praw majątkowych - mówił Maciągowski dla Strefy Biznesu.

W większości przypadków sąd pozytywnie rozpatruje takie wnioski. Zawiesić spłatę można nawet jeszcze przed złożeniem pozwu. Większe szanse mają kredytobiorcy wtedy, gdy spłacili już nominalną kwotę kredytu. Należy jednak wykazać, że w umowie znalazły się niedozwolone klauzule.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Faktura VAT marża – co to jest i jak odliczyć podatek?

Finanse

Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w systemie faktur elektronicznych

Czytaj więcej >

Finanse

Przeciętny rachunek świąteczny wyniesie blisko 1,5 tys. złotych

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po 3 kwartałach 2022 roku

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Finanse

Będzie wyższa waloryzacja emerytur. Powodem inflacja

Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >