BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe

https://eastnews.pl/Zofia-Marek-Bazak

Aż o 40 proc. wyższe emerytury, parlament zadecydował. Czy taka podwyżka powinna być też w Polsce?

22 Września 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Wyższe emerytury wypłacane obywatelom. Opozycja storpedowała rządowe plany wprowadzenia wyższych emerytur w inny sposób i tym samym parlament uchwalił podwyżki, aż o 40 proc. Kto może liczyć na wyższą, państwową emeryturę i gdzie? Odpowiedź jest zaskakują

Wyższe emerytury dla obywateli

Wyższe emerytury w Polsce zwiastuje zazwyczaj wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Przypomnijmy, że w przyszłym roku wskaźnik wyniesie 3,84 proc. i zostanie utrzymany na poziomie ustawowego minimum 20 proc. średniego przeciętnego wynagrodzenia.

Dla polskich seniorów oznacza to najmniej ok. 46 zł podwyżki. Jak się okazuje, Prawo i Sprawiedliwość nie dotrzymało jednej ze swoich obietnic i seniorzy zamiast podwyżki kwotowej mogą spodziewać się zaledwie podwyżki procentowej.

Wyższe emerytury dla polskich seniorów to także okazja do podreperowania domowego budżetu, który w wielu przypadkach nie przekracza nawet 1000 zł "na rękę". Rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował się na podwyżkę kwotową ze względu na sytuację gospodarczą Polski spowodowaną pandemią koronawirusa. Czy we wszystkich krajach w ten sposób traktuje się seniorów? Jak się okazuje, jest jeden wyjątek.

Wyższe emerytury nie w Polsce

Wyższe emerytury, aż o 40 proc. zostały uchwalone w Rumunii. Parlament Rumunii stosunkiem głosów 242 do 148 storpedował posunięcie centrowego rządu mniejszościowego, który chciał wprowadzić mniejszą, lecz trwałą podwyżkę o 14 proc. Tym samym w Rumunii państwowe emerytury wyniosą 775 lei, czyli ok. 430 USD. Czy to wszystkie zmiany czekające na rumuńskich obywateli?

Wyższe emerytury to nie jest jedyne wprowadzone rozwiązanie. Jak się okazuje, opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna rządziła w Rumunii, aż do listopada 2019 r. Poza wyższymi emeryturami zapowiedziała także podwojenie zasiłków na dzieci.

Podniesienie świadczeń socjalnych i wprowadzenie wyższych emerytur spowodowało, że Komisja Europejska wyraziła swoje obawy dot. nadmiernego deficytu budżetowego, a agencje ratingowe zaczęły oceniać Rumunię na najniższym poziomie inwestycyjnym, podał PAP. Czy polscy emeryci doczekają się kiedyś tak ogromnych podwyżek?

Tagi:

światemerytura

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >