BiznesINFO.pl

Facebook.com/Natalia Cytrusowska

Wrocław: Ogłosili setne wykolejenie w MPK. Reakcja była natychmiastowa

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy we Wrocławiu doszło do setnego wykolejenia się tramwaju

  • Dlaczego tramwaje we Wrocławiu tak często się wykolejają

  • Jak wyglądają statystyki Wrocławia na tle innych polskich miast

Wrocław: MPK zalicza kolejną wpadkę

Wrocław już od dłuższego czasu ma problemy z komunikacją tramwajową, dlatego dla mieszkańców kolejny wypadek pojazdu MPK nie był zbyt dużym zaskoczeniem. Złośliwi internauci wyliczyli, że to już setne wykolejenie się w tym roku.

Do zdarzenia doszło rano na pętli Leśnica. Jak się później okazało, przyczyną wypadku były uszkodzone szyny. Pasażerom tramwaju pozostało jedynie skorzystać z komunikacji zastępczej w postaci autobusów.

Informacje o wypadku przekazała na Facebooku Gazeta Wrocławska. W nawiązaniu do wyliczeń internautów przypominała, że to setne wykolejenie się wrocławskiego w tramwaju w tym roku. Doniesienia szybko sprostowało MPK, twierdząc, że do tej pory naliczono osiemdziesiąt trzy wypadki tego typu.

Internauci natychmiastowo zareagowali na komentarz facebookowego profilu MPK Wrocław. Jeden z komentujących stwierdził, że już do języka potocznego weszło słowo "wywrocławić" jako synonim wypadnięcia tramwaju z toru. Z kolei inny internauta nie zgodził się ze stanowiskiem MPK, przedstawiając wyliczenia mieszkańców potwierdzające setne wykolejenie.

- A co dla MPK Wrocław jest wykolejeniem? Czy jak tramwaj "tylko trochę" wypadnie z szyn, to jeszcze się nie wykoleił? - ironizował prowadzący profil Gazety Wrocławskiej. 

MPK Wrocław publikuje sprostowanie

MPK Wrocław opublikowało komunikat, w którym wytłumaczyło niejasności w liczbie wykolejeń. Jak się okazuje, miejskie przedsiębiorstwo rozróżnia dwa rodzaje wypadków, wykolejenie się i rozjechanie. Pierwszy przypadek jest wtedy, gdy wózek wyskoczy z toru i pojazd sam nie wjedzie na szyny. Z kolei rozjechanie to przykładowo przejazd tramwaju przez zwrotnicę i przeskoczenie na inny tor. W takim wypadku pojazd szynowy jest w stanie wrócić na trasę bez pomocy dźwigu.

- Mamy wrażenie, że część osób liczy na to, że tramwaje będą się wykolejać, a co za tym idzie zagrażać życiu lub zdrowiu pasażerów. [...] Są to oczywiście o 83 wykolejenia za dużo. W listopadzie mieliśmy ich dziesięć - pisał oficjalny profil MPK Wrocław.

W komunikacie wytłumaczono, że tak duża ilość wykolejeń jest spowodowana fatalnym stanem torowisk. Najczęściej do wypadków dochodzi ze względu na wyrobione łuki lub zwrotnice. Obecnie wdrażany jest program modernizacji infrastruktury szynowej.

Jak zaznacza MPK Wrocław, sytuacja i tak się poprawia. W okresie styczeń - październik 2020 roku, jedno wykolejenie przypadło na 159 443 przejechanych kilometrów. W tym samym okresie w 2019 roku, wynik ten wyniósł 109 122 kilometrów. To właśnie w tamtym czasie doszło do setnego wykolejenia. Z tej okazji aktywiści z stowarzyszenia Akcja Miasto urządzili happening, przygotowując tort prezydentowi Sutrykowi.

Wrocławski MPK ma największe problemy z tramwajami w kraju. W 2019 roku w Łodzi odnotowano 39 wykolejeń, w Gdańsku 30, w Poznaniu 24, a w Warszawie zaledwie jedno. Te statystyki dobitnie pokazują, jak dużym problemem jest infrastruktura tramwajowa we Wrocławiu.

Tagi:

Wrocław

Podobne artykuły

Polska i Świat

PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę. Morawiecki: "Da się u nas inwestować"
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie płacą za mieszkanie i grożą właścicielowi. Skandal w Szczecinie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziedziczenie nieruchomości bez testamentu. Ekspert wyjaśnia, kto i w jakich przypadkach otrzyma spadek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ogromny wyciek danych Polaków. Miliony haseł i loginów trafiły do sieci
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Patryk Solarczyk

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Mężczyzna przez 6 lat trzymał w mieszkaniu zwłoki. Miał ku temu zadziwiający powód
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć
Czytaj więcej >