Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wiadomo, kto dostanie wyrównanie emerytur od ZUS. Kiedy można składać wnioski?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.12.2023 20:43

Wiadomo, kto dostanie wyrównanie emerytur od ZUS. Kiedy można składać wnioski?

pieniądze
Pixabay

Jakiś czas temu Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie wyrównania emerytur czerwcowych. Tysiące seniorów otrzyma dodatkowe pieniądze od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kto będzie mógł złożyć wniosek?

Emerytury czerwcowe

Problem związany z emeryturami czerwcowymi istnieje już od 2009 roku. Polega on na tym, że seniorzy przechodzące na emeryturę właśnie w czerwcu otrzymały jedynie waloryzację roczną, a wszyscy inni mieli jeszcze dodatkowo waloryzację kwartalną. . Spowodowało to, że otrzymały wypłatę świadczenia niższą nawet o 200-300 złotych. Te osoby będą mogły ubiegać się o rekompensaty. Jakiś czas temu Trybunał Konstytucyjny postanowił zająć się tą sprawą.

Poszedł na jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu. "Kompletnie odjechana stawka"

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie emerytur czerwcowych

15 listopada 2023 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że waloryzacja świadczeń osób, które przechodziły na emeryturę w czerwcu jest niekonstytucyjny. Wyrok TK oznacza, że państwo będzie musiało znaleźć dodatkowe środki na rekompensaty. O te zwroty może ubiegać się w sumie aż 97,3 tys. osób. Dla budżetu państwa może być to koszt sięgający nawet ponad miliona złotych

Wnioski do ZUS o wypłatę wyrównania

Jeśli chodzi o składanie wniosków o przyznanie wyrównania za emerytury czerwcowe, to jak na razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze ich nie przyjmuje. - Sam wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15 listopada 2023 roku nie powoduje zmian w systemie prawa. Potrzebna jest nowelizacja przepisów. Do tego czasu nie ma podstaw do wzruszania prawomocnych decyzji ZUS-u i ponownego ustalenia wysokości świadczeń oraz wypłaty wyrównania z odsetkami - przekazała Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Tagi: emerytury