BiznesINFO.pl
Czternasta emerytura już za cztery miesiące

EastNews/Zofia i Marek Bazak

Wiadomo już, kiedy rząd wypłaci czternastki. Jest konkretna data

15 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Niedawno seniorzy otrzymali trzynastą emeryturę, tymczasem już niebawem ich konta zasili czternasta emerytura. Wartość obydwu dodatków jest równa kwocie minimalnej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto. W przypadku "czternastki" nie wszyscy będą jednak mogli liczyć na pełną wypłatę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura

  • Jaka będzie jej wysokość

  • Kto nie otrzyma świadczenia w pełnej kwocie

Czternasta emerytura. Kto dostanie?

Czternasta emerytura to kolejne obok trzynastej emerytury świadczenie pieniężne, mające być dodatkiem do tradycyjnej emerytury otrzymywanej przez seniorów. W obydwu przypadkach wynosi ono 1250,88 zł brutto, czyli równowartość minimalnej emerytury w Polsce.

Ustawa dot. czternastej emerytury została przyjęta przez parlament na początku tego roku. 8 marca podpis złożył prezydent Andrzej Duda.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazywała wówczas, że mamy do czynienia z przykładem spełnionej obietnicy i przejawem troski o sytuację materialną polskich emerytów i rencistów.

Resort zwraca uwagę na różnice miedzy czternastą a trzynastą emeryturą. O ile "trzynastka" w kwocie minimalnej emerytury trafia do wszystkich uprawnionych, to nowe świadczenie w pełnej kwocie otrzymają osoby, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto.

Dla pozostałych przewidziano zasadę "złotówka za złotówkę", co w praktyce oznacza, że świadczenie będzie pomniejszane o kwotę przekroczenia wspomnianej sumy. Jeśli zatem senior pobiera emeryturę w wysokości 3000 zł brutto, to otrzyma "czternastkę" w wysokości 1150,88 zł brutto. Jak łatwo wyliczyć emeryci z wyższym świadczeniem (ok. 4150 zł brutto) na dodatek w ogóle się nie załapią.

Rządowe szacunki wskazują, że czternasta emerytura trafi do 9,1 mln świadczeniobiorców, z czego ok. 7,9 mln osób dostanie ją w pełnej wysokości, zaś w przypadku 1,2 mln seniorów konieczne będzie zastosowanie zasady "złotówka za złotówkę".

Wypłata tylko jeden raz

Czternasta emerytura zostanie wypłacona w listopadzie tego roku, po raz pierwszy i ostatni, co potwierdził niedawno redakcji Biznes Info resort rodziny i polityki społecznej.

Wypłata czternastej emerytury jest świadczeniem jednorazowym. Zostanie wypłacona w listopadzie 2021 r. jako kolejne obok trzynastej emerytury dodatkowe świadczenie - poinformowało naszą redakcję biuro prasowe Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >