Wesele w czasie pandemii
Pixinio
Autor Kasper Starużyk - 30 Czerwca 2020

Pożegnamy wielkie polskie wesela? Cała branża w mocnej zapaści

Wielkie polskie wesele stanie się historią? Branża ślubna jest w zapaści. Alarmujące dane o stanie wartego 8 miliardów złotych rynku.

Weselne restrykcje wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa są powoli luzowane. Branża ślubna nie ma jednak powodów do radości. Najnowsze dane o stanie rynku nie są zachwycające. Rzeczpospolita podnosi, że rynek usług ślubnych w Polsce wart jest aż 8 miliardów złotych, niestety - może się skurczyć nawet o połowę. Niektóre z firm szacują, że straciły ok. 90% obrotów.

Wesele? Nie w tym roku

Sondaż dla Rzeczpospolitej przeprowadził portal Wedding.pl. Wynika z niego, że w niektórych firmach związanych z organizacją wesel sytuacja jest dramatyczna. Zaledwie 5% firm zajmujących się ślubnymi przygotowaniami nie spodziewa się spadku obrotów w tym sezonie. Wszyscy pozostali przeprowadzają kalkulacje i już teraz wiedzą, że tegoroczne księgi zamkną się na minusie. Nie zanosi się na rynkowe odbicie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Jarosław Kaczyński nie będzie zadowolony z postawy swoich sąsiadów. Dziennikarze dotarli do zaskakujących wyników

Nastroje są bardzo ponure. Zdaniem 82% ankietowanych przez portal nawet jesienne pobudzenie nie pozwoli nadrobić strat, które powstały w pierwszej połowie 2020 roku. Osoby związane z branżą ślubną są porażone wynikami finansowymi, które osiągną w tym sezonie. Wiele osób będzie musiało ruszyć swoje oszczędności, by w ogóle przetrwać sezon i móc myśleć o przyszłorocznych weselach.

Koronawirus blokuje śluby

Branża ślubna odczuwa kryzys nierównomiernie. Według sondażu, którego wyniki publikuje Rzeczpospolita ze skutkami pandemii najlepiej radzą sobie fryzjerzy i makijażystki oraz fotografowie i operatorzy kamer. Ich sytuacja szybko ulega poprawie - jeżeli ten rok ma być gorszy od poprzedniego to spadki nie przekroczą 30%.

Rzeczpospolita powołuje się także na dane z Głównego Urzędu Statystycznego. W marcu 2020 odbyło się o 30% mniej ślubów i wesel niż rok temu. Kwiecień przyniósł jeszcze gorsze statystyki. Jak podaje GUS spadek liczby zawieranych ślubów w czwartym miesiącu roku wynosił ponad 60% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Przedstawiciele branży wyczekują lepszych czasów i mają nadzieję, że II fala pandemii nie nadejdzie. Wszystko wskazuje na to, że część osób będzie musiała zamknąć swoje biznesy, inni zmuszeni są sięgnąć do oszczędności by w ogóle przetrwać ten sezon. Rok 2020 będzie dla osób pracujących w organizacji wesel jednym z najtrudniejszych od lat. W najlepszej sytuacji spośród pracowników z branży są kosmetyczki i fotografowie, ale i u nich widać spadki i mniejsze zarobki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta piła ocet jabłkowy każdego dnia przez miesiąc. Efekty były zaskakujące
  2. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  3. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  4. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  5. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Auchan zamyka sklepy. Czy to początek kłopotów firmy?Auchan zamyka sklepy. Czy to początek kłopotów firmy?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News