BiznesINFO.pl
Unsplash/James Bold

Unsplash/James Bold

Wesela organizowane mimo obostrzeń. Część branży łamie zakazy

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Wesele w dobie pandemii to impreza całkowicie zakazana. Niektórzy decydują się jednak na łamanie obostrzeń, za co grożą poważne konsekwencje. Przekonał się o tym właściciel obiektu w Malanowie, który mimo pouczenia ze strony policji i tak zorganizował przyjęcie. Grozi mu teraz kara więzienia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy wesele jest zakazane

  • Jakie konsekwencje spotkały organizatorów przyjęcia pod Łukowem

  • Jak zakończyła się interwencja policji i sanepidu w Malanowie

Nielegalne wesele w czasie pandemii

Wesele, nawet z ograniczoną liczbą gości, zostało zakazane po raz pierwszy na wiosnę ubiegłego roku. Branża miała szansę odżyć w czasie wakacji, gdy wyznaczono limity osobowe w zależności od regionu. Sielanka nie trwała jednak zbyt długo. Z uwagi na drugą falę pandemii rząd zakazał organizacji wesel w połowie października. Takie zasady obowiązują do dzisiaj.

Tymczasem po Wielkanocy zazwyczaj rusza sezon przyjęć. Przez koronawirusa również w tym roku miał rozpocząć się z opóźnieniem. Jednak portal money.pl donosi, że nie każdy przestrzega obowiązujących obostrzeń. Niektóre pary zdecydowały się na wesele, mimo ryzyka odwiedzin niezapowiedzianych gości - policji i sanepidu.

Skromne wesele w Łukowie z udziałem policjantów

10 kwietnia pod Łukowem odbyło się „zakazane” wesele, na którym bawiło się kilkanaście osób. Choć tłumów nie było to i tak pojawiły się odpowiednie służby.

- Otrzymaliśmy informację, że w jednym z lokali pod Łukowem odbywa się impreza weselna - relacjonował asp. szt. Marcin Józwik, oficer prasowy łukowskiej policji. Na miejsce wysłano policjantów i pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łukowie. Efekt? Nowożeńcy wyszli z wesela bez szwanku, ale właścicielka obiektu została ukarana mandatem.

Wesele na ponad 80 osób w Malanowie

Dużo większe wesele odbyło się tego samego dnia w Malanowie (woj. wielkopolskie). Portal money.pl podaje, że w zakazanym przyjęciu brało udział 81 osób, wliczając w to obsługę i zespół muzyczny.

Policjanci zdradzili w rozmowie z serwisem, że kilka dni przed weekendem spotkali się z właścicielem obiektu i przypominali mu, że wyprawianie przyjęć jest zabronione. Mimo ostrzeżeń i tak zorganizował wesele.

Funkcjonariusze policji pojawili się w drzwiach domu weselnego już o godz. 19. Na miejscu stawiło się aż 30 policjantów. Towarzyszyli im inspektorzy sanepidu, którzy wykazali się wyjątkową znajomością przepisów prawa.

Powiatowy inspektor sanitarny w Turku podjął decyzję o zablokowaniu funkcjonowania sali bankietowej z rygorem natychmiastowej wykonalności. Posłużył mu do tego art. 27 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zapis ten wskazuje, że w sytuacji, gdy doszło do naruszenia wymogów higienicznych i zdrowotnych, które stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi, funkcjonariusz sanepidu ma prawo unieruchomić zakład pracy lub jego
część, a także zamknąć obiekt użyteczności publicznej.

W rezultacie wesele zostało natychmiast przerwane. Wszystkich gości wyproszono i wylegitymowano, a właścicielowi obiektu grożą poważne konsekwencje. Policja rozpoczęła już dochodzenie na mocy art. 165 Kodeksu karnego w sprawie stworzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia osób lub mienia w wielkich rozmiarach, które spowodowało zagrożenie epidemiologiczne lub migrację choroby zakaźnej. Tego typu naruszenie jest obwarowane karą
więzienia do lat 8. Wesele zakończyło się zatem w niezbyt radosnej atmosferze.

Kiedy powrócą wesela?

Na odmrożenie branży weselnej czekają zarówno narzeczeni, jak i przedsiębiorcy i muzycy. Jak na razie obowiązuje zakaz organizacji wszelkich zgromadzeń powyżej 5 osób, w tym wesel. Obostrzenia mają być w mocy co najmniej do 25 kwietnia.

Głos w sprawie organizacji wesel i komunii w maju zabrał ostatnio minister zdrowia Adam Niedzielski. Na antenie RMF FM przekonywał, że imprezy powrócą, jeżeli spadnie dzienna liczba zachorowań, a sytuacja w szpitalach się poprawi. Jego zdaniem nadzieje na odmrożenie daje przyspieszenie procesu szczepień.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Biznesinfo

Żabka wprowadza nową promocję. Konkretne produkty po 2 zł w określonych godzinach

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

WeseleObostrzeniaPolicja

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeżeli posiadasz psa lub kota, dostaniesz od państwa setki złotych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tańsze bilety na pociąg już w tym miesiącu. Premier zapowiada obniżki cen

Czytaj więcej >