BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Ważny obowiązek dla wielu przedsiębiorców. Do 31 marca muszą złożyć dokument w ZUS

16 Marca 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Płatnicy składek muszą uważnie pilnować terminów, aby nie złożyć jakiejś deklaracji po jego upływie. Niektórzy z nich mają czas tylko do końca marca na złożenie ważnego dokumentu, podaje infor.pl.

Czas ucieka

Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają dodatkowe obowiązki. Jednym z nich jest poinformowanie ZUS o okresach wykonywania takiej pracy przez zatrudnione osoby.

Do 31 marca 2023 r. płatnicy składek mają czas na złożenie dokumentu ZUS ZSWA za miniony rok. Formularz dotyczy zgłoszenia okresów pracy, gdy ubezpieczony wykonywał prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

Co to za formularz?

Formularz ZUS ZSWA składa płatnik, aby zgłosić okresy pracy, w których ubezpieczony wykonywał prace w szczególnych warunkach albo o szczególnym charakterze. 

W tym dokumencie zawiera się informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których przewidziany jest obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

W zgłoszeniu należy podać dane identyfikacyjne płatnika składek osób wykonujących prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a także kod tej pracy i okresy, w których była wykonywana. Wymagany jest również kod tytułu ubezpieczenia, z którym ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczeń i wymiar czasu pracy.

Jak go wypełnić?

Formularz ZUS ZSWA jest dokumentem składającym się z 8 bloków. Ostatni przeznaczony jest na adnotacje ZUS. Zakład przygotował specjalną instrukcję, w której krok po kroku wyjaśnił, na czym polega prawidłowe wypełnienie druku, która dostępna jest na stronie ZUS. 

Tagi:

ZUSPodatki

Podobne artykuły

Finanse

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Chodzi o wysokość emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

Tusk założył się o jedno euro, że rozwiąże problem inflacji w dwa lata
Czytaj więcej >

Finanse

Dwie Biedronki, dwie różne ceny produktu. Sieć się tłumaczy
Czytaj więcej >

Finanse

Glapiński: ”Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego”
Czytaj więcej >

Finanse

Ponad 4000 zł rekompensaty za drożyznę. Otrzymają ją tylko wybrani Polacy
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]