Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny obowiązek dla wielu przedsiębiorców. Do 31 marca muszą złożyć dokument w ZUS
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 16.03.2023 11:01

Ważny obowiązek dla wielu przedsiębiorców. Do 31 marca muszą złożyć dokument w ZUS

List od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
BiznesInfo

Płatnicy składek muszą uważnie pilnować terminów, aby nie złożyć jakiejś deklaracji po jego upływie. Niektórzy z nich mają czas tylko do końca marca na złożenie ważnego dokumentu, podaje infor.pl.

Czas ucieka

Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają dodatkowe obowiązki. Jednym z nich jest poinformowanie ZUS o okresach wykonywania takiej pracy przez zatrudnione osoby.

Do 31 marca 2023 r. płatnicy składek mają czas na złożenie dokumentu ZUS ZSWA za miniony rok. Formularz dotyczy zgłoszenia okresów pracy, gdy ubezpieczony wykonywał prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

Co to za formularz?

Formularz ZUS ZSWA składa płatnik, aby zgłosić okresy pracy, w których ubezpieczony wykonywał prace w szczególnych warunkach albo o szczególnym charakterze. 

W tym dokumencie zawiera się informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których przewidziany jest obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

W zgłoszeniu należy podać dane identyfikacyjne płatnika składek osób wykonujących prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a także kod tej pracy i okresy, w których była wykonywana. Wymagany jest również kod tytułu ubezpieczenia, z którym ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczeń i wymiar czasu pracy.

Jak go wypełnić?

Formularz ZUS ZSWA jest dokumentem składającym się z 8 bloków. Ostatni przeznaczony jest na adnotacje ZUS. Zakład przygotował specjalną instrukcję, w której krok po kroku wyjaśnił, na czym polega prawidłowe wypełnienie druku, która dostępna jest na stronie ZUS. 

Tagi: ZUS Podatki