biznes finanse video praca handel Eko Energetyka polska i świat O nas
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Waloryzacja w 2024 będzie wysoka. Wszystko przez tegoroczną inflację
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.04.2023 22:05

Waloryzacja w 2024 będzie wysoka. Wszystko przez tegoroczną inflację

Waloryzacja w 2024 będzie wysoka. Wszystko przez tegoroczną inflację
BiznesInfo

Po publikacji najnowszych danych inflacyjnych przez Główny Urząd Statystyczny, eksperci uważają, że ceny będą wolniej rosnąć. Mimo to, dwucyfrowa inflacja utrzyma się do końca roku, a to oznacza wysoką waloryzację emerytur.

Nowy odczyt i nowe oczekiwania

Ostatniego dnia marca pojawił się wstępny odczyt Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący inflacji w tym miesiącu. Według danych, wyniosła ona 16,2 proc. rok do roku.

Jak podaje Wirtualna Polska, dane wskazują na to, że najbardziej w ciągu roku podrożała energia - konkretnie o 26 proc. Nie lepiej z żywnością - ta podrożała o 24 proc.

Jakie wnioski mają ekonomiści? Przede wszystkim, jak przekazuje Wirtualna Polska, zgodnie przewidują wolniejsze tempo wzrostu cen.

Średnioroczna inflacja będzie dwucyfrowa

Z drugiej strony, w odróżnieniu od wzrostu cen, średnia inflacja ma pozostać dwucyfrowa do końca roku. Tak wynika nawet z przewidywań Narodowego Banku Polskiego, które podaje Wirtualna Polska.

Według NBP, średnioroczna inflacja w tym roku wyniesie 11,9 proc. A to z kolei dobre wieści w kontekście waloryzacji emerytur.

Waloryzacja będzie wysoka

Wstępne wyliczenia poczynił już “Fakt”. Według obliczeń gazety, przyszłoroczna waloryzacja świadczeń zaplanowana na marzec ma wynieść co najmniej 12 proc.

Redakcja “Faktu” nie wyklucza jednocześnie, że waloryzacja wyniesie powyżej 12 proc. To już jednak zależy od wzrostu płac w tym roku.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
Jezioro, wypoczynek
Prognoza IMGW na wakacje 2026. Ten miesiąc może okazać się strzałem w dziesiątkę
Pieniądze
Te osoby nie dostaną 14. emerytury. To nowy próg wypłat
Pieniądze
Od 2027 r. renta wdowia na nowych zasadach. To wpłynie na wysokość wypłat
Remont
Koszty remontów o 20% wyższe w 2026. To dlatego Polacy rezygnują z fachowców
ZUS
Czas tylko do 20 maja. Lepiej się pospieszyć, by ZUS zwrócił pieniądze
telefon z PRL
Arcytrudny quiz o PRL. To nie tylko długie kolejki i kartki na mięso. Sprawdź się
Wybór Redakcji
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: