Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Waloryzacja na nowych zasadach. Emerytura z ważną zmianą, chodzi o setki złotych
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 02.05.2020 02:00

Waloryzacja na nowych zasadach. Emerytura z ważną zmianą, chodzi o setki złotych

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Waloryzacja niekorzystna tylko w czerwcu

Od lat czerwiec uchodził za najgorszy miesiąc do przechodzenia na emeryturę. To jedyny miesiąc w całym roku, gdy świadczenia są wyliczane na niekorzystnych warunkach, co wynika z obowiązujących przepisów - osoby, które składają wniosek w czerwcu, tracą kwartalną waloryzację składek, a to wpływa na wysokość emerytury. Obowiązuje ich tylko waloryzacja roczna. W konsekwencji miesięcznie można tracić setki złotych. 

Waloryzacja przejdzie zmiany? Pomoże tarcza 3.0

Już niedługo czerwcowa waloryzacja może przejść do historii. Sejm pracuje nad ustawą o trzeciej tarczy antykryzysowej od 29 kwietnia. Rządzący nie mają wątpliwości, że już niebawem liczba emerytów może się znacznie zwiększyć. Dlaczego? Jest to spowodowane kryzysem na rynku pracy - osoby, które teraz zostaną zwolnione, mogą już nie wrócić do aktywności zawodowej, tylko przejdą na emeryturę. Dlatego pojawiła się propozycja zmiany waloryzacji w czerwcu, aby nikt nie poniósł strat.

Waloryzacja na takich warunkach w maju

Jak donosi “Głos Wielkopolski”, projekt zakłada, że przy określaniu wysokości świadczeń emerytalnych w czerwcu ma obowiązywać waloryzacja majowa. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to korzystniejsze. Dzięki temu rozwiązaniu osoby, które przechodzą na emeryturę w czerwcu nie będą stratne.

Zmiana zasad przeprowadzania waloryzacji oznacza wzrost kosztów dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z wyliczeń, które podaje dziennik, wynika, że w 2020 roku będzie to dodatkowe 2,1 mln zł.