Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Szukasz tańszych wakacji niż w Polsce? Aż 6 popularnych krajów na wakacje ma niższe ceny niż u nas
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.06.2020 02:00

Szukasz tańszych wakacji niż w Polsce? Aż 6 popularnych krajów na wakacje ma niższe ceny niż u nas

W 6 popularnych krajach zapłacimy za wakacje mniej niż w Polsce
pixabay/Anestiev

Rekordowo drogie wakacje w Polsce

O tym, z jaką drożyzną podczas tegorocznych wakacji w Polsce mamy do czynienia najlepiej świadczą dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli porównamy obecne ceny obowiązujące w restauracjach i hotelach do cen sprzed roku, to mamy do czynienia ze wzrostem na poziomie 6 proc. Sporo, zwłaszcza jeśli porównać to z danymi sprzed roku, kiedy to odnotowano wzrost na poziomie 4,1 proc., zaś w 2018 r. niespełna 3 proc. Widać zatem, że w trzy lata ceny poszły w górę o 13,5 proc.

Jeszcze dobitniej to jak urosły ceny pokazują wyliczenia portalu Money.pl z których wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat ceny restauracji i hoteli wzrosły o ponad 15 proc. W tym samym czasie ceny żywności wzrosły o prawie 20 proc. W praktyce oznacza to, że jeśli w wakacje 2015  rodzina państwa Kowalskich płaciła za nocleg i wyżywienie 3 tys. zł, to teraz jest to prawie 3,5 tys. zł. Jeśli zaś zechce zaoszczędzić na wyżywieniu i ogarnie je samodzielnie, to wyda dziś 1,2 tys. zł, a nie jak pięć lat temu 1 tys. zł.

Jaka jest wobec tego alternatywa dla osób, które nie wyobrażają sobie spędzenia wakacji w domu? Na przykład wypoczynek za granicą. Okazuje się bowiem, że w niektórych krajach jest taniej (niekiedy znacznie taniej) niż w Polsce. Money.pl przeanalizował dane Eurostatu dotyczące cen we wszystkich europejskich krajach. Z owych analiz wynika, że w sześciu krajach wypoczynek kosztowałby nas mniej niż w naszym kraju. 

6 państw, gdzie zapłacimy mniej

O ile w Polsce za hotele i restauracje w Polsce trzeba zapłacić 75,5 proc. średniej europejskiej, to u naszych południowych sąsiadów jest to 64 proc. Jeszcze mniej niż w Czechach, bo 62 proc. zapłacimy na Węgrzech, zaś na Litwie 60 proc. Z kolei w Rumunii trzeba zapłacić 54 proc. średniej europejskiej. Najtańsza okazuje się natomiast Bułgaria, gdzie – jak podaje portal – trzeba zapłacić jedynie 45 proc. średniej europejskiej. Dość zbliżony, ale jednak nieco niższy wskaźnik niż Polska ma Portugalia (73 proc.)

Dla lepszego zobrazowania różnicy w cenach pomiędzy Polską a wyżej wymienionymi państwami Money.pl zmodyfikował dane Eurostatu i za punkt porównania wstawił Polskę a nie średnią europejską. I tak okazuje się, że średnie ceny hoteli i restauracji w Portugalii są o 4 proc. niższe niż w Polsce. Na Węgrzech jest to już 18 proc., a w Rumunii niespełna 30 proc. Najwięcej zaoszczędzimy natomiast w Bułgarii, gdzie za hotel i restaurację zapłacimy aż 40 proc. mniej niż w naszym kraju.

Tagi: wakacje Ceny