W 6 popularnych krajach zapłacimy za wakacje mniej niż w Polsce
pixabay/Anestiev
Autor Radosław Święcki - 28 Czerwca 2020

Szukasz tańszych wakacji niż w Polsce? Aż 6 popularnych krajów na wakacje ma niższe ceny niż u nas

Polacy rozpoczynają tegoroczne wakacje w niezbyt dobrych nastrojach. Bo też trudno o entuzjazm, gdy zewsząd dopływają informacje na temat cen, które trzeba w tym roku przeznaczyć na wypoczynek. W tej sytuacji warto pomyśleć o zagranicznych wczasach, bo okazuje się, że w sześciu popularnych krajach za wakacje zapłacimy mniej.

Rekordowo drogie wakacje w Polsce

O tym, z jaką drożyzną podczas tegorocznych wakacji w Polsce mamy do czynienia najlepiej świadczą dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli porównamy obecne ceny obowiązujące w restauracjach i hotelach do cen sprzed roku, to mamy do czynienia ze wzrostem na poziomie 6 proc. Sporo, zwłaszcza jeśli porównać to z danymi sprzed roku, kiedy to odnotowano wzrost na poziomie 4,1 proc., zaś w 2018 r. niespełna 3 proc. Widać zatem, że w trzy lata ceny poszły w górę o 13,5 proc.

Jeszcze dobitniej to jak urosły ceny pokazują wyliczenia portalu Money.pl z których wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat ceny restauracji i hoteli wzrosły o ponad 15 proc. W tym samym czasie ceny żywności wzrosły o prawie 20 proc. W praktyce oznacza to, że jeśli w wakacje 2015 rodzina państwa Kowalskich płaciła za nocleg i wyżywienie 3 tys. zł, to teraz jest to prawie 3,5 tys. zł. Jeśli zaś zechce zaoszczędzić na wyżywieniu i ogarnie je samodzielnie, to wyda dziś 1,2 tys. zł, a nie jak pięć lat temu 1 tys. zł.

Jaka jest wobec tego alternatywa dla osób, które nie wyobrażają sobie spędzenia wakacji w domu? Na przykład wypoczynek za granicą. Okazuje się bowiem, że w niektórych krajach jest taniej (niekiedy znacznie taniej) niż w Polsce. Money.pl przeanalizował dane Eurostatu dotyczące cen we wszystkich europejskich krajach. Z owych analiz wynika, że w sześciu krajach wypoczynek kosztowałby nas mniej niż w naszym kraju.

Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapaćDodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Bp Edward Janiak na wygnaniu, musiał opuścić diecezję. Gdzie się teraz podzieje?

6 państw, gdzie zapłacimy mniej

O ile w Polsce za hotele i restauracje w Polsce trzeba zapłacić 75,5 proc. średniej europejskiej, to u naszych południowych sąsiadów jest to 64 proc. Jeszcze mniej niż w Czechach, bo 62 proc. zapłacimy na Węgrzech, zaś na Litwie 60 proc. Z kolei w Rumunii trzeba zapłacić 54 proc. średniej europejskiej. Najtańsza okazuje się natomiast Bułgaria, gdzie – jak podaje portal – trzeba zapłacić jedynie 45 proc. średniej europejskiej. Dość zbliżony, ale jednak nieco niższy wskaźnik niż Polska ma Portugalia (73 proc.)

Dla lepszego zobrazowania różnicy w cenach pomiędzy Polską a wyżej wymienionymi państwami Money.pl zmodyfikował dane Eurostatu i za punkt porównania wstawił Polskę a nie średnią europejską. I tak okazuje się, że średnie ceny hoteli i restauracji w Portugalii są o 4 proc. niższe niż w Polsce. Na Węgrzech jest to już 18 proc., a w Rumunii niespełna 30 proc. Najwięcej zaoszczędzimy natomiast w Bułgarii, gdzie za hotel i restaurację zapłacimy aż 40 proc. mniej niż w naszym kraju.

W Polsce jest nowy hit sprzedażowy. Polacy szturmują sklepy, a wiele z nich zaczyna świecić pustkamiW Polsce jest nowy hit sprzedażowy. Polacy szturmują sklepy, a wiele z nich zaczyna świecić pustkamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Biedronka szykuje na niedzielę absolutny hit. Towary za pół ceny i vouchery za zakupyBiedronka szykuje na niedzielę absolutny hit. Towary za pół ceny i vouchery za zakupyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News