Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ukraina protestuje ws. ograniczeń importu żywności. Jest odpowiedź Polski
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 29.04.2023 20:08

Ukraina protestuje ws. ograniczeń importu żywności. Jest odpowiedź Polski

flaga Polski, Ukrainy
East News

Ukraina przedstawiła Polsce oraz UE oficjalną notę, w której protestuje w związku z ograniczeniami handlowymi dotyczącymi importu produktów rolnych Ukrainy.

Ukraina protestuje

Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko twierdzi, że "takie ograniczenia, bez względu na to, jakimi przyczynami byłyby uzasadniane, nie są zgodne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą i UE i z zasadami i normami jednolitego rynku UE".

Jego zdaniem istnieją wszelkie prawne podstawy do natychmiastowego przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii.

Zaapelował o znalezienie zbalansowanego rozwiązania sytuacji, opartego o prawo UE.

"Tylko tak można wspólnie pomyślnie przeciwdziałać rosyjskiej pełnowymiarowej agresywnej wojnie przeciwko Ukrainie i już teraz wzmacniać jednolity rynek UE, którego uczestnikiem stanie się Ukraina" – dodał. 

Już niebawem niemiecki gigant wkroczy na polski rynek. Chce przyciągnąć klientów niskimi cenami

Polska odpowiada

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina nawiązując do problemu powiedział, że „nasza ambasada jeszcze nie przekazywała nam żadnych informacji. Jak przekaże notę, to ocenimy. Znamy też wczorajsze oświadczenie prezydenta Zełenskiego w tej sprawie.

Dla nas obowiązujące jest porozumienie, które pan premier i inni przywódcy osiągnęli z Unią Europejską, dążące do tego, żeby dbać o dobro naszych rolników i wszelkie kwestie załatwiać tak, aby wszystkie strony były zadowolone" — dodał rzecznik.

„Polacy i Ukraińcy mówią sobie zawsze prawdę”

- Polacy i Ukraińcy mówią sobie zawsze prawdę. Wszystkie trudne i kontrowersyjne kwestie są rozwiązywane wspólnie i w porozumieniu – podsumował rzecznik.

Tagi: Ukraina